Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 6/2018

Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 6/2018

Zebranie członków PTF Oddziału Opolskiego

Zebranie odbyło się 01.12.2018r. w Auli Audytoryjnej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej

Dodano: 03.12.2018

Wanna wspomagająca hydroterapię

Lecznicze działanie wody i jej korzystny wpływ na organizm człowieka są znane od niepamiętnych czasów i są historycznie udowodnione.

Dodano: 12.09.2018

Wczesne wspomaganie rozwoju motorycznego dzieci

W przypadku dzieci z problemami ruchowymi niezwykle ważne jest wczesne wspomaganie ich rozwoju motorycznego.

Dodano: 12.09.2018

Pomoc w usprawnieniu osób z niepełnosprawnością ruchową kończyn

MotoLife® (Chinesport, Włochy) stworzono w celu poprawy jakości życia, stanu zdrowia i dobrego samopoczucia psychofizycznego wszystkich osób z niepełnosprawnością ruchową kończyn dolnych i górnych, czy to na tle fizycznym, czy neurologicznym.

Dodano: 12.09.2018

Redukcja obciążeń, ochrona i korygowanie postawy

Najlepszą metodą leczniczą w osteoporozie pozostaje kontrolowana aktywność fizyczna, ważna zarówno dla leczenia złamań kompresyjnych, jak i zachowania zakresu ruchów czynnych i biernych kręgosłupa.

Dodano: 02.07.2018

Terapeutyczna poduszka

Poduszka Ziggy ( Jenx Limited, W. Brytania) to produkt terapeutyczny, który może znaleźć zastosowanie zarówno jako wsparcie pozycjonujące lub element wyposażenia rehabilitacyjnego, jak też przy swobodnej zabawie lub odpoczynku.

Dodano: 20.03.2018

Dekompresja i mobilizacja kręgosłupa

Spine MT K1 (Shinhwa Medical Co., Ltd., Republika Korei) jest to nieinwazyjna, wielofunkcyjna aparatura z możliwością personalizacji, której głównymi funkcjami są dekompresja i mobilizacja kręgosłupa w odcinku krzyżowym, lędźwiowym i piersiowym.

Dodano: 20.03.2018

Pionizator Erigo®

Erigo® (Hocoma AG, Szwajcaria) to nowatorskie rozwiązanie terapeutyczne, które w unikalny sposób łączy stopniową pionizację, mobilizację kończyn dolnych i intensywną stymulację sensomotoryczną poprzez cykliczne obciążanie nóg.

Dodano: 25.01.2018

Rehabilitacja kończyny górnej

Urządzenie Reha-Slide (Reha-Stim GmbH & Co. KG, Niemcy) przeznaczone jest do ćwiczeń kończyny górnej, z równym udziałem stawu barkowego, łokciowego i nadgarstkowego, z ukierunkowaniem zwłaszcza na rehabilitację pacjentów z niedowładem połowiczym.

Dodano: 25.01.2018

Bezpieczny trening

EN-Cardio Crosswalker (Enraf-Nonius B.V., Holandia) to kompletny ergometr treningowy, w którym zarówno kończyny górne, jak i dolne są w pełni zaangażowane w wytwarzanie energii.

Dodano: 25.01.2018

Dobra praktyka fizjoterapeutyczna

Ogólnopolski Program Certyfikacji Placówek i Osób świadczących usługi fizjoterapeutyczne pod nazwą: „Dobra praktyka fizjoterapeutyczna”

Dodano: 08.04.2014

OmoTrain - aktywne wsparcie rehabilitacji stawu ramiennego

W przypadku dolegliwości stawu ramiennego związanych ze stanem po urazie, po zabiegu ortopedycznym albo ze schorzeniami zapalno-zwyrodnieniowymi korzystne może być zastosowanie stabilizatora OmoTrain (Bauerfeind AG, Niemcy)

Dodano: 27.02.2014

Elektronika w badaniu i rehabilitacji stawu ramiennego

Staw ramienny jest najelastyczniejszym stawem kulistym ludzkiego ciała. Jego ruchy w trzech różnych kierunkach uwarunkowane są głównie działaniem mięśni, natomiast struktura kostna ma na nie stosunkowo mały wpływ

Dodano: 27.02.2014

LEONARDO przywraca propriocepcję

Metoda LEONARDO (Chinesport, Włochy) opracowana została dla potrzeb programów rehabilitacji osób z zaburzeniami propriocepcji.

Dodano: 27.02.2014

Nowoczesność plus wygoda dla pacjenta i masażysty

Stoły do masażu z gamy LINEA (Clap Tzu GmbH, Niemcy) to jedyny przenośny sprzęt tego typu z elektryczną regulacją wysokości. Panel sterujący regulacją wysokości, usytuowany z boku blatu, jest łatwy w obsłudze i zapewnia fizjoterapeucie wygodny dostęp

Dodano: 27.02.2014

Postawa w 4 wymiarach

Urządzenie formetric 4D (DIERS International GmbH, Niemcy) to bezinwazyjny, bezkontaktowy i niewymagający ekspozycji na promieniowanie RTG system pomiarowy, umożliwiający szybką, statyczną i dynamiczną optyczną analizę postawy i kształtu kręgosłupa.

Dodano: 27.02.2014

Bieżnia w basenie

Aby połączyć korzyści płynące z ćwiczeń na bieżni i z hydroterapii, firma Hydro Physio (W. Brytania/ Irlandia Płn.) opracowała gamę zintegrowanych bieżni wodnych FUSION.

Dodano: 27.02.2014

Protetyczne stopy

Protetyczne stopy Triton, oferowane przez firmę Ottobock, idealnie spełniają wymagania użytkowników w zakresie aktywnego stylu życia.

Dodano: 27.02.2014

Rehabilitacja dziecka chorego na Epidermolysis bullosa

Celem pracy jest przedstawienie rehabilitacji dziecka chorego na Epidermolysis bullosa po wszczepieniu komórek macierzystych oraz rekonstrukcji rąk i palców.

Dodano: 21.11.2018

Zastosowanie ortez skokowo-goleniowych w zaburzeniach chodu

Artykuł omawia różnego typu ortezy skokowo-goleniowe stosowane w procesie usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Dodano: 21.11.2018

Nadaktywność strony pośrednio zajętej u pacjentów po udarze mózgu

Kliniczne doświadczenie fizjoterapeutyczne na oddziale neurologii pozwala wyciągnąć wnioski, że nadaktywność strony pośrednio zajętej jest też zespołem charakterystycznych zachowań pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru mózgu.

Dodano: 29.10.2018

Plastrowanie dynamiczne i masaż w kardiologii

W rehabilitacji u chorej po resuturze mostka wykorzystano plastrowanie dynamiczne i masaż, co przyczyniło się do poprawy sprawności i zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Dodano: 19.10.2018

Suche igłowanie jako element terapii po udarach mózgu

Suche igłowanie jest powszechnie stosowaną metodą zarówno w rehabilitacji, jak i w sporcie. Niniejsza publikacja przedstawia wykorzystanie suchego igłowania (DN − dry needling) w terapii pacjenta po udarze krwotocznym.

Dodano: 19.10.2018

Osteotomia w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Osteotomia kości piszczelowej jest efektywnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym w przebiegu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, umiejscowionej w przedziale przyśrodkowym.

Dodano: 19.10.2018

Analiza wybranych ćwiczeń stosowanych w dyspraksji rozwojowej u dzieci

Artykuł prezentuje podstawowe informacje dotyczące terapii dzieci z dyspraksją rozwojową. Opisuje, na czym polega diagnoza oraz prezentuje przykładowe ćwiczenia wykorzystywane w fizjoterapii.

Dodano: 19.10.2018

Neurorehabilitacja – sztuka zaglądania w głąb mózgu

Wychodząc naprzeciw naszym Czytelnikom, postanowiliśmy stworzyć nowy dział „Trendy w rehabilitacji”, tak, by na bieżąco prezentować Państwu nowości sprzętowe, ciekawe, innowacyjne badania czy techniki manualne.

Dodano: 19.10.2018

Odważniki kettlebell w rehabilitacji kardiologicznej

Odważniki kettlebell znajdują swoje zastosowanie w sporcie i rehabilitacji, dzięki czemu przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych prozdrowotnych form aktywności ruchowej.

Dodano: 07.09.2018

Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia

W odpowiedzi na rosnącą świadomość i potrzeby pacjentek w zakresie odpowiedniego postępowania pooperacyjnego z blizną po CC, powstała autorska metoda Cesarean Section Scar Therapy, opracowana przez autorkę niniejszego artykułu.

Dodano: 07.09.2018

Obowiązek zachowania tajemnicy medycznej przez fizjoterapeutę

Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty wiąże się z prawnym i etycznym obowiązkiem zachowania w tajemnicy informacji dotyczących pacjenta, zdobytych w związku z udzielaniem mu świadczeń zdrowotnych.

Dodano: 08.08.2018

Elektroencefalografia – indywidualny podpis mózgu

Elektroencefalografia (EEG), którą w jednej ze swoich książek Oliver Saks nazwał indywidualnym podpisem mózgu, znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce pracy mózgu.

Dodano: 08.08.2018

Wykorzystanie Testu Funkcji Ręki Jebsena-Taylora

Praca przedstawia metodykę i możliwości stosowania w praktyce fizjoterapeutycznej Testu Funkcji Ręki Jebsena-Taylora.

Dodano: 10.07.2018

Metoda Internal Bracing

Rehabilitacja po przyszyciu więzadła krzyżowego przedniego metodą Internal Bracing − opis przypadku

Dodano: 09.07.2018

Zmiany w postawie ciała dzieci w wieku 7-11 lat

Zmienność postawy ciała jest cechą nieodłączną procesu posturogenezy. Młodszy wiek szkolny charakteryzuje się wysoką labilnością posturalną, sprzyjającą korekcji i kompensacji.

Dodano: 25.06.2018

Szerokie zastosowanie wybranych metod z zakresu medycyny wschodniej

Wskazaniem do zastosowania zabiegów medycyny chińskiej mogą być: bóle kręgosłupa i stawów, nerwobóle, stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych, alergie, zapalenie zatok, osłabienie mięśni, zaburzenia hormonalne.

Dodano: 25.06.2018

Fizjoterapia w powikłaniach cukrzycy typu II

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, a zachorowalność na nią wciąż systematycznie wzrasta. W przypadku osób chorujących na cukrzycę szczególnie ważna jest fizjoterapia, która obejmuje kinezyterapię, leczenie uzdrowiskowe i fizykoterapię.

Dodano: 25.06.2018

Zrobotyzowane urządzenia w rehabilitacji pacjentki po urazie rdzenia

Trening funkcjonalny jest podstawą do przywrócenia czynności ruchowej pacjenta po urazie rdzenia kręgowego.

Dodano: 20.03.2018

Usprawnianie kobiet po porodzie przez cesarskie cięcie

Na świecie wprowadzane są różne programy opieki okołoporodowej, które mają na celu kontrolowanie oraz uświadamianie problemów, jakie mogą wystąpić w okresie połogu.

Dodano: 25.01.2018

Fizjoterapia po operacyjnym leczeniu guza śródrdzeniowego

Nowotwory kanału kręgowego ze względu na ich lokalizację dzieli się na wewnątrz- i zewnątrztwardówkowe. Wśród guzów wewnątrztwardówkowych wyróżnia się guzy wewnątrz- i zewnątrzrdzeniowe.

Dodano: 13.10.2017

II Zimowa Konferencja w Krynicy Zdrój, 21.02.2019 r.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w II Konferencji pt.” Konsensus w diagnostyce i fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych”‚ która odbędzie w Krynicy Zdroju w nastrojowym Hotelu Krynica w dniach od 21 do 24 lutego 2019 roku.

Data rozpoczęcia: 21.02.2019
Data zakończenia: 24.02.2019
Miejsce: Krynica Zdrój

XI Międzynarodowe Dni Rehabilitacji, Rzeszów 28.02-01.03.2019

W imieniu Organizatorów zapraszamy serdecznie do udziału w XI Międzynarodowych Dniach Rehabilitacji "Potrzeby i standardy współczesnej rehabilitacji" pod Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. SYLWESTRA CZOPKA

Data rozpoczęcia: 28.02.2019
Data zakończenia: 01.03.2019
Miejsce: Rzeszów

X Konferencja Naukowo-Szkoleniowa

Serdecznie zapraszamy na X Konferencję Naukowo-Szkoleniową Forum Praktyków Skoliozy

Data rozpoczęcia: 15.03.2019
Data zakończenia: 15.03.2019
Miejsce: Warszawa

XXIII Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej

Serdecznie zapraszamy do udziału w już 23 Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które odbędzie się 28-30.03.2019 r. we Wiśle

Data rozpoczęcia: 28.03.2019
Data zakończenia: 30.03.2019
Miejsce: Wisła

Targi Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego

Serdecznie zapraszamy na Targi Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego, które odbędą się 12-13.04.2019 r. w EXPO SILESIA Sosnowiec

Data rozpoczęcia: 12.04.2019
Data zakończenia: 13.04.2019
Miejsce: Sosnowiec

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Innowacyjna Fizjoterapia

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję Naukową Innowacyjna Fizjoterapia, która odbędzie się 13-14 kwietnia 2019 r. w Lublinie

Data rozpoczęcia: 13.04.2019
Data zakończenia: 14.04.2019
Miejsce: Lublin

V ogólnopolska Konferencja Naukowa Innowacyjna Fizjoterapia

Serdecznie zapraszamy na V ogólnopolską Konferencję Naukową "Innowacyjna Fizjoterapia", która odbędzie się w Lublinie 13-14.04.2019 r.

Data rozpoczęcia: 13.04.2019
Data zakończenia: 14.04.2019
Miejsce: Lublin

Zespół bolącego barku - I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa

I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa przeznaczona jest dla lekarzy i fizjoterapeutów. Podczas konferencji odbędą się liczne wykłady i warsztaty poświęcone leczeniu bólu.

Data rozpoczęcia: 11.05.2019
Data zakończenia: 12.05.2019
Miejsce: Kraków

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Serdecznie zapraszamy na VIII Międzynarodową Konferencję Naukową „Myśl Rehabilitacyjna Profesora Andrzeja Seyfrieda”

Data rozpoczęcia: 17.05.2019
Data zakończenia: 18.05.2019
Miejsce: Warszawa

Fit Expo Business 24-26.05.2019 r., Poznań

Fit Expo Business, coroczne spotkanie profesjonalistów branży fitness w Polsce

Data rozpoczęcia: 24.05.2019
Data zakończenia: 26.05.2019
Miejsce: Poznań

Go Active Show- sympozjum rehabilitacja w sporcie

Serdecznie zapraszamy na Go Active Show - sympozjum rehabilitacji w sporcie, które odbędzie się 24-26.05.2019 r. w Warszawie

Data rozpoczęcia: 24.05.2019
Data zakończenia: 26.05.2019
Miejsce: Warszawa

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny nr 4 w Poznaniu

50-lecie osteotomii miednicy wg Degi, 30-lecie Kliniki Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, 14.06.2019 r.

Data rozpoczęcia: 14.06.2019
Data zakończenia: 14.06.2019
Miejsce: Poznań

X Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji

Zapraszamy Państwa do udziału X Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji "Choroby cywilizacyjne i choroby rzadkie wyzwaniem rehabilitacji XXI wieku"

Data rozpoczęcia: 12.09.2019
Data zakończenia: 14.09.2019
Miejsce: Gdańsk

XXVII Międzynarodowe Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji

Serdecznie zapraszamy na XXVII Międzynarodowe Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji, które odbędą się 19-21/09/2019 r. w Łodzi

Data rozpoczęcia: 19.09.2019
Data zakończenia: 21.09.2019
Miejsce: Łódź,

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij