Krajowa Izba Fizjoterapeutów wprowadziła poprawkę do rozporządzenia. Dzięki niej obok pielęgniarki i ratownika medycznego, także fizjoterapeuta z tytułem magistra będzie mógł skończyć nową specjalizację.

Rozporządzenie pojawiło się w połowie lipca 2021 roku i wprowadziło możliwość zostania chirurgiczną asystą lekarza dla ratownika i pielęgniarki. KIF złożyła poprawkę, która została przyjęta. Dzięki tej zmianie również fizjoterapeuta z ukończonymi studiami magisterskimi będzie mógł ukończyć taką specjalizację. Po takim szkoleniu medyk posiada uprawnienia do wykonania czynności przedoperacyjnych, przy stole operacyjnym i w trakcie opieki pozabiegowej nad pacjentem, w celu odciążenia chirurga.

Środowisko lekarzy a zwłaszcza chirurgów nie popiera wprowadzenia nowego zawodu dla fizjoterapeutów, pielęgniarek i ratowników medycznych. Medycy podkreślają, że większym problemem jest nadmierna biurokracja i potrzebni są pracownicy, którzy to właśnie w tym zakresie odciążą np. chirurgów. Zaznaczają także że rozwiązanie z nową specjalizacją pojawiło się bez realnego dialogu z lekarzami.

źródło: pulsmedycyny.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij