Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Maciej Krawczyk, mówi o dramatycznie niskich zarobkach rehabilitantów oraz brakach kadrowych. Jego zdaniem polska służba zdrowia stoi nad przepaścią.

Prezes KIF zdradził przyczynę przystąpienia fizjoterapeutów do protestu medyków. Jego zdaniem, rehabilitant świeżo po studiach zarabia średnio 2300 zł netto, a z 25-letnim stażem 3500 zł. Po podwyżkach stawki te mają się zrównać, co będzie bardzo demotywujące dla starszych fizjoterapeutów. Dodatkowo, ustawa nie przewiduje podwyżek dla osób, które dopiero zostaną zatrudnione. Problemem jest również brak uwzględnienia wykształcenia, co będzie skutkowało zrównaniem się zarobków fizjoterapeutów z tytułem magistra oraz technika.

To wszystko przyczynia się do braku młodej kadry w szpitalach. Ponad 90 procent rehabilitantów po studiach nie zatrudnia się w publicznej służbie zdrowia. Zamiast tego woli założyć własne kliniki, co prowadzi do pustek w szpitalach. Wielu Polaków nie może sobie pozwolić na prywatne leczenie, ponadto w przypadku wielu schorzeń nigdy nie będzie możliwości komercyjnej fizjoterapii. Sytuacja jest na tyle poważna, że średni wiek rehabilitantów pracujących w szpitalach jest o 15-20 lat wyższy niż średni wiek wszystkich rehabilitantów w Polsce.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij