Zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia KIF przedstawiła wyliczenia zarobków fizjoterapeutów.

W pierwszym dniu czerwca tego roku Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz 13 podmiotów m.in. Naczelna Izba Lekarska i Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych podpisały deklarację o wspólnych działaniach odnośnie zapewnienia właściwego oraz stabilnego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych. KIF kilkukrotnie zaznaczała, że propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Zdrowia jest niewystarczająca.

Odmienne zdanie w tym temacie wyraził prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, Tomasz Dybek, który zaapelował do Senatu o przyjęcie wersji ustawy zaproponowanej przez resort. Zdaniem KIF nie apelował on o przyjęcie korzystniejszej dla fizjoterapeutów propozycji uwzględnionej w poprawkach Senatu, która była jednocześnie postulatem większości osób ze środowiska medycznego.

Prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaznaczył że w przeciwieństwie do Tomasza Dybka jest zaniepokojony, a wręcz przerażony, wizją podwyżek bez zagwarantowania ich finansowania ze środków publicznych. Podkreślił, że nie chce stracić kolegów z zespołów: fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek, lekarzy, ratowników, techników radiologii. Uważa, że sukces w medycynie to zawsze praca zespołowa. Niestety w jego opinii podwyżki, które proponuje rząd mogą prowadzić jedynie do redukcji miejsc pracy. Wielu pracodawców już zapowiedziało taki scenariusz. Inni zmuszają do przechodzenia z umów o pracę na umowy cywilnoprawne. Jego zdaniem nie jest to pożądany przez kogokolwiek efekt. Kolejną istotną sprawą w jego mniemaniu jest to, iż część świadczeniodawców zrezygnuje z kontraktowania z NFZ, przez co ograniczy się dostęp do świadczeń.

Posiedzenie Sejmu w sprawie nowelizacji tej ustawy ma się odbyć 15.06.2021 r.

źródło: kif.info.pl

 

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij