Plagiocefalia, zwana też zespołem spłaszczonej główki lub skośnogłowiem, to najczęściej spotykana deformacja czaszki u niemowląt, polegająca na jej asymetrycznym spłaszczeniu.

Plagiocefalia może rozwinąć się w okresie pre- lub postnatalnym w wyniku: nieprawidłowego ułożenia dziecka w macicy, niewystarczającej ilości płynu owodniowego, ograniczonego miejsca w macicy w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem, ciąży mnogiej, przedwczesnego porodu, długotrwałego przebywania w pozycji supinacyjnej czy kręczu szyi. Plagocefalia występuje u 9,9% do 46,6% niemowląt. W dostępnej literaturze autorzy skupiają się na możliwości korekcji deformacji głównie poprzez stosowanie zaopatrzenia ortopedycznego. Poniższa praca prezentuje terapię naurorozwojową jako jedną z możliwych form leczenia plagocefalii na przykładzie dziewczynki z plagiocefalią lewostronną i kręczem szyi prawostronnym. Stopniową korekcję kształtu czaszki udokumentowano, określając nasilenie asymetrii w oparciu o wskaźnik CVAI i skalę CHOA.

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij