Uzdrowiska zaczną przyjmować kuracjuszy od 11 marca. Trudno jednak ocenić, czy od razu będzie wielu chętnych na leczenie uzdrowiskowe.

Kwestia kierowania na badania w kierunku SARS-CoV-2 kuracjuszy, którzy posiadaja skierowanie do leczenia uzdrowiskowego została uporzadkowana dzieki wprowadzeniu w życie rozporządzenia. Weszło ono w zycie 23 lutego i dotyczy ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemia koronawirusa. Jak mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, w poprzednim rozporządzeniu, w którym jest mowa o odmrożeniu uzdrowisk od 11 marca, zapomniano o zmianie przepisów związanych z kierowaniem osób na badania. Wcześniejsze zapisy mówiły, że na taki test kierowane są tylko osoby z objawami, czyli chore, a te przecież powinny przejść kwarantannę. Nowe rozporządzenie daje możliwość przeprowadzenia badań u osób, które zostały skierowane na leczenie uzdrowiskowe. To zostało teraz należycie wyprostowane.

Jak bedzie wyglądała zatem procedura? NFZ skieruje pacjenta do konkretnego sanatorium, które z kolei na 6 dni przed turnusem wyda takiej osobie skierowanie na test. Pacjent zostanie przyjety na leczenie wyłacznie w przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu.

Uzdrowiska mogą wznowić działalność od 11 marca. Jednak nie w każdym przypadku będzie to miało miejsce właśnie tego dnia - dużo zależy tutaj od przyjętego harmonogramu turnusów.

Samorządowcy oraz związki zawodowe nadal chcą walczyc o uruchomienie w uzdrowiskach rehabilitacji pocovidowej. W przyszłym tygodniu ma sie odbyć spotkanie podzespołu ds. uzdrowisk w Ministerstwie Zdrowia.

 

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij