W 2020 roku podatnik spełniający określone warunki może skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne.
Z ulgi rehabilitacyjnej za 2020 rok może skorzystać osoba, która posiada:
- orzeczenie o nzakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- decyzję przyznającą rente z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolnosci do pracy, rentę szkoleniową lub ręte socjalną,
- orzeczenie o niepełnosprawnosci wydane na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku, gdy osoba ta nie ukończyła 16 roku życia.
Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom będącym podatnikami, które osiągnęły dochód. Mogć zatem skorzystać z niej ci, którzy wypełniają formularze PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Odliczeniu podlegaja wyłącznie te wydatki, które nie były finansowane z:
- środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
- zakładowego funduszu aktywności,
- Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- środków Narodowego Funduszu Zdrowia,
- zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli wydatki na rehabilitację były finansowane tylko częściowi, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwota sfinansowaną przez ww. fundusze lub zwrócona w innej formie.
Wszystkie wydatki muszą być dokumentowane. W związku z tym podatnik chcący skorzystać z ulgi powinien posiadać paragony, faktury, umowy lub inne dokumenty.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć nastepujące wydatki:
- wydatki nielimitowane,
- wydatki limitowane do kwoty 2280 zł rocznie,
- wydatki ponad limit 100 zł,
- opłacenie przewodników osób niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu,
- utrzymanie przez osoby niewidome oraz osoby z niepelnosprawnoscia ruchu psa asystującego, tj. odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa,
- używanie samochodu osobowego stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobe niepełnosprawną na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.