Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP wystosowało do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego kolejny apel w sprawie otwarcia uzdrowisk.

W Polsce liczba ozdrowieńców wynosi 1 215 732 a duża część z nich wymaga rehabilitacji pocovidowej. Osoby, które maja juz za soba zakażenie koronawirusem, najczęściej skarżą się na zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu - to z kolei skutkuje długotrwałym poczuciem zmęczenia.

Jak wielokrotnie informowano, uzdrowiska polskie są w pełni gotowe, aby zagwarantować pacjentom regabilitację na najwyższym poziomie. Jest to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi oferowanych usług leczniczych, hotelowych i gastronomicznych oraz wykwalifikowanej kadrze i opiece medycznej. Waznym aspektem jest również fakt, iż uzdrowiska oferują inne, ważne w procesie rehabilitacji czynniki, takie jak naturalne surowce o właściwościach leczniczych, walory krajobrazowe oraz dobrze rozwinięta infrastruktura uzdrowiskowa i turystyczna.

Jak zaznaczają członkowie Stwoarzyszenia Gmin Uzdrowiskowy RP, wstrzymanie pocovidowej rehabilitacji uzdrowiskowej odbija sie nie tylko na zdrowiu ozdrowieńców, ale równiez na ekonomii. Obiekty sanatoryjne oraz szpitale uzdrowiskowe od kilku miesiecy są nieczynne ze względu na pandemię, co wywiera wpływ także na kwestie związane z miejscami pracy w tych placówkach. Otwarcie uzdrowisk na rehabilitacje ozdrowieńców pozwoliłoby na utrzymanie wielu miejsc pracy. Tutaj pojawia sie także sprawa bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Obecnie trwa szczepienie personelu uzdrowiskowego a pacjenci pocovidowi wytworzyli przeciwciała.

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP apeluje o ponowną analizę zasadności dalszego zamknięcia uzdrowisk i podjęcie jak najszybszych działań, które pozwolą na opracowanie i uruchomienie programu rehabilitacji leczniczej w oparciu o posiadane zasoby uzdrowisk.

Źródło: PAP


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij