W szpitalu MSWiA w Głuchołazach wdrożono pilotażowy projekt dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, ale w dalszym ciągu odczuwają skutki choroby. W ramach rehabilitacji lekarze wspomagają ozdrowieńców w powrocie do formy.
W Głuchołazach ruszył pierwszy w Polsce pilotazowy projekt rehabilitacji osób, które mają za sobą zakażenie koronawirusem. Wiele z nich nadal odczuwa skutki choroby, dlatego tak ważne jest wspieranie ich w procesie powrotu do pełnego zdrowia. Współautorem programu pilotazowego jest konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, profesor Jan Szczegielniak, który w rozmowie z TVN wyjasnił, że osoba wchodzi na pierwsze piętro i nie moze wykonać nic więcej. Wizualnie z zewnątrz nie widzimy osoby niepełnosprawnej, ale ona jest niepełnosprawna.
Z podopiecznymi szpitala pracuje się nad koordynacja ruchów. Pacjent ma równiez zapewnione zajęcia z psychologiem i regularne kontrole. Jak podkresla profesor Szczegielniak, uratowanie zycia jest istotne, ale przywrócenie tego zycia do normalności jest bardzo ważne, ponieważ brak tego przywrócenia powoduje to, że ta osoba nie może wrócic do pracy.
Pacjenci, którzy biorą udział w projekcie apelują, by zakrywać nos i usta oraz regularnie się badać. Jest to ważne nawet, jeśli zakażenie koronawirusem przebiegało łagodnie i było leczone w domu.