Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. n. med. Maciej Krawczyk wystosował do Ministra Zdrowia apel o niepomijanie fizjoterapeutów w decyzjach i komunikacji.
Poniżej publikujemy treść apelu:
Szanowny Panie Ministrze
zwracamy się do Pana Ministra z apelem o niepomijanie fizjoterapeutów w decyzjach i komunikacji.
Proszę sobie wyobrazić:
Mamy nadzieję, że tych kilka scenariuszy wybranych z setki podobnych nie zrealizuje się w rzeczywistości.
Apelujemy do Pana Ministra o wykorzystanie naszych kompetencji i pamiętanie, że fizjoterapeuci są zawodem medycznym, który jest nadzwyczaj często pomijany w decyzjach czy komunikatach, mimo naszych aktywnych działań, opinii, poprawek i rzeczowej argumentacji.
Przytoczę w tym miejscu wymowne przykłady z zaledwie kilku ostatnich dni:
Apelujemy o niepomijanie naszej grupy zawodowej. Pamiętajcie o naszych kompetencjach. Wielu z nas chce wspomagać innych członków zespołów opiekujących się pacjentami, ale nie dajecie nam takich możliwości. Nie dziwcie się, kiedy na apel wojewodów nie zgłasza się wielu chętnych. Mamy pracować w tych samych trudnych warunkach, ale na innych, gorszych przecież, zasadach. Frustrujące jest, iż posiadamy profesjonalne wykształcenie medyczne, a odsyła się nas
do sprzątania, transportowania czy mierzenia temperatury. Na świecie fizjoterapia
w standardach leczenia chorób dróg oddechowych znajduje się już od lat 80-tych zeszłego wieku. Na początku lat 90-tych brytyjscy naukowcy pisali: „Długotrwałe unieruchomienie dotyka prawie każdego układu narządów. Powikłania oddechowe obejmują zmniejszoną wentylację, niedodmę i zapalenie płuc. Zmniejszona podstawowa przemiana materii, zwiększona diureza, natriureza oraz niedobór azotu
i wapnia wpływają na metabolizm. Problemy układu moczowo-płciowego obejmują kamienie nerkowe i częstsze infekcje dróg moczowych. Może rozwinąć się nietolerancja glukozy, anoreksja, zaparcia i odleżyny. Zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym mogą wpływać na równowagę i koordynację oraz prowadzić do rosnącej zależności od opiekunów."
Nie lekceważcie polskich fizjoterapeutów, którzy są profesjonalistami medycznymi i mogą wspierać walkę z pandemią oraz dbają o zdrowie Polaków. Doceniają nas koledzy, z którymi walczymy ramię w ramię: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni. A pierwszą ofiarą wśród zawodów medycznych był właśnie nasz kolega, fizjoterapeuta z Radomia. W tej batalii każdy wykwalifikowany medyk jest na wagę złota, a raczej życia.