Fizjoterapeuta stanowi niezbędne ogniwo w kompleksowej opiece nad chorym wentylowanym mechanicznie. Dzięki prawidłowej rehabilitacji oddechowej powrót do zdrowia jest łatwiejszy.

Na podstawie materiałów opublikowanych przez Światowa Organizację Zdrowia KIF przygotowała notatkę dla pacjenta po przebytej chorobie. Informator "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19" to unikalny, bezpłatny materiał dostępny dla lekarzy, pacjentów oraz fizjoterapeutow.

Broszura powstała po przetłumaczeniu i dostosowaniu dokumentu do potrzeb polskich pacjentów z informatora "Support for rehabilitation self-management after COVID-19-related illness" opublikowanego na stronie internetowej WHO. Wydrukowano 10 000 egzemplarzy a przygotowaniu są juz kolejne dodruki, zgodnie z zapotrzebowaniem. O dystrybucję wśród pacjentów zaapelowała w swoim liście Pani Minister Józefa Szczurek-Żelazko. Pierwsze 1000 broszur trafiło już do pacjentów.

W broszurze przedstawiono podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doswiadczyły pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane informacje maja na celu wspomaganie samodzielnego powrotu do pełnej sprawności oraz uczulenie na niepokojące, nawracające objawy. Znajdują się w niej następujące informacje:

  • postępowanie w przypadku duszności,
  • ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala,
  • postępowanie w razie problemów z głosem,
  • porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania,
  • postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem,
  • radzenie sobie z codziennymi aktywnościami,
  • radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

Szpitale oraz placówki medyczne niosące pomoc pacjentom covidowym moga zgłaszać zapotrzebowanie na broszury pod adresem: wspolpraca@kif.info.pl.

Informator w polskiej wersji językowej jest dostępny na stronie KIF: https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/

 

 

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij