Upadki należą do grupy tzw. wielkich problemów geriatrycznych – osoby starsze są na nie bardziej narażone niż osoby młodsze, jednocześnie u seniorów konsekwencje upadków mogą być zdecydowanie bardziej poważne niż u osób młodych.

Według badania PolSenior, które zostało opublikowane w 2012 roku i dotyczyło różnych aspektów życia osób starszych, w tym problemu upadków, w ciągu roku w Polsce upada 23,1% osób w wieku powyżej 65 lat, spośród których 56,2% stanowią kobiety. Wraz z wiekiem częstość występowania upadków zwiększa się – dla osób w przedziale wieku 65-69 lat wynosi 12%, dochodząc u osób po 89. roku życia do 35,9%. Do upadków dochodzi najczęściej podczas chodzenia (w około 65%), wstawania i siadania (1). Natomiast stosunkowo rzadko upadki występują w trakcie uprawiania sportu.

Do najgroźniejszych skutków upadków należą złamania bliższego końca kości udowej, które w przypadku nieudzielenia pacjentowi pomocy na czas mogą nawet zakończyć się jego zgonem. Dlatego tak istotne jest wdrożenie działań mających na celu przeciwdziałanie przyczynom, które powodują upadek.

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij