Celem artykułu jest przedstawienie, na podstawie piśmiennictwa, problemów towarzyszących osobom cierpiącym na chorobę Huntingtona i zasad postępowania fizjoterapeutycznego stosowanego w ich leczeniu.

Choroba Huntingtona to neurodegeneracyjne, genetyczne schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Określana jest także nazwą pląsawicy Huntingtona, od jej najbardziej charakterystycznego objawu – ruchów pląsawiczych. Choroba zaliczana jest do chorób rzadkich, a występowanie jej jest bardzo zróżnicowane.

Pomimo długoletnich badań i postępów w rozumieniu etiopatogenezy, postępowanie w chorobie Huntingtona
opiera się na leczeniu przyczynowym. Terapia obejmuje: farmakoterapię, fizjoterapię, psychoterapię, dietoterapię, terapię zajęciową oraz terapię mowy. Ze względu na rzadkość występowania HD oraz szeroki wachlarz symptomów, utrudnione jest stworzenie ujednoliconych wytycznych postępowania fizjoterapeutycznego. Testy przeprowadzone na małych grupach chorych oraz na modelach zwierzęcych potwierdzają efektywność prawidłowo prowadzonej terapii.

Cz. II artykułu dostępna w "Rehabilitacji w Praktyce" 1/2019.

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij