Zagrożenia prawidłowego rozwoju – znaczenie czułości diagnostycznej w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym

Dynamika rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym może powodować, że brak czułości diagnostycznej i marginalizowanie pierwszych symptomów będzie skutkować powrotem pacjenta za 6 miesięcy ze znacznie nasilonymi objawami, a nierzadko kompensacjami w innych obszarach ciała. W procesie diagnozy funkcjonalnej małego dziecka należy uwzględnić ocenę zarówno umiejętności ilościowych, czyli uzyskiwania kolejnych umiejętności we właściwym okresie rozwoju, jak i jakości prezentowanej aktywności. Jest to istotne, ponieważ nabywanie ilościowych umiejętności nie jest gwarancją rozwoju prawidłowego.

Motorykę dziecka analizujemy zarówno w aspekcie ilościowym, jak i dojrzałości prezentowanego wzorca ruchowego. Zaznacza się tu jednak, że na dojrzałość należy także zwrócić uwagę w aspekcie strukturalnym. Nadmierne bądź nieprawidłowe używanie stawu w okresie jego kształtowania może doprowadzić do zmian strukturalnyc lub wprowadzić nawykowy nieprawidłowy sposób poruszania, którego kompensacje będą rzutowały na funkcjonowanie innych obszarów ciała. Dojrzałość w stawie to fizjologiczny zakres ruchomości przy zachowaniu stabilnego ruchu. Jednocześnie należy pamiętać, że stawy stają się dojrzałe w aspekcie strukturalnym i funkcjonalnym poprzez doświadczenia ruchowe (2). Kolejnym niezwykle ważnym elementem badania jest ocena napięcia posturalnego, gdzie wykraczamy poza podział „norma i patologia”, ale uwzględniamy także stany pośrednie – paratonii (3). Dzieci z tej grupy stanowią szeroką grupę pacjentów i także wymagają opieki rehabilitacyjnej oraz konsultacji neurologicznej. Pacjenci z obniżonym i niskim napięciem mięśniowym wykorzystują nieprawidłowe wzorce motoryczne, np.: poszerzenie płaszczyzny podparcia, brak lub nieprawidłowa pozycja czworacza, brak wykorzystania wysokiego podporu, stabilizacja głowy poprzez zawieszenie pomiędzy barkami, asymetryczne przenoszenie ciężaru ciała, mała aktywność antygrawitacyjna w pozycji supinacyjnej

Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij