Istotą artykułu jest hipoteza zakładająca, że dłonie terapeuty skupionego na emocjach wywołujących ciepło w jego sercu stają się cieplejsze i rozluźniają ciało i psychikę pacjenta.

W fizjoterapii i we wszelkich formach terapii manualnych dłoń jest podstawowym „narzędziem pracy”. Można byłoby więc oczekiwać, że rola dłoni, jej fizjologicznych możliwości i umiejętność odczuwania powinny być przedmiotem szczególnego zainteresowania, zarówno ze strony ośrodków naukowych, jak i dydaktycznych. W praktyce jest inaczej. Fizjologiczne właściwości dłoni są tematem raczej pomijanym na uczelniach i w prasie fachowej. Temat ten budzi często negatywne emocje i traktowany jest jak „nienaukowy”. W psychologii, nauce związanej z emocjami, znaczenie dotyku było i jest tematem badań, których wyniki zostały przedstawione w licznych publikacjach naukowych. Można sądzić, że wymiana doświadczeń i wiedzy zdobytej w wyniku badań naukowych byłaby korzystna zarówno dla fizjoterapii, jak i dla psychologii. W artykule zaprezentowano wnioski z badań przeprowadzonych przez naukowców skupionych w Instytucie HeartMath ze Stanów Zjednoczonych, wyniki obserwacji własnych, a także wyniki badań fizykalnych wykonanych urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez Instytut HeartMath.

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij