Celem pracy jest przedstawienie rehabilitacji dziecka chorego na Epidermolysis bullosa po wszczepieniu komórek macierzystych oraz rekonstrukcji rąk i palców.
Epidermolysis bullosa to choroba, w której dochodzi do upośledzenia funkcji zakotwiczania się poszczególnych warstw skórnych. Charakterystycznymi objawami są powstające na całym ciele, a także na powierzchni błon śluzowych narządów wewnętrznych i przełyku, pęcherze wypełnione płynem surowiczym i krwią. Dzieci chorujące na postać dystroficzną choroby mogą mieć zmienione paznokcie i zrośnięte palce u rąk, tzw. „ręka zamknięta w kokon”.
Opisywaną pacjentką jest 10-letnia dziewczynka, która od urodzenia choruje na Epidermolysis bullosa dystrophic. Leczenie wrodzonego pęcherzowego oddzielania naskórka nie należy do łatwych. Dziewczynka przyjmowała silne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze. W celu zmniejszenia ryzyka powstawania zmian pęcherzowych, dziecko bandażowane było w specjalne opatrunki, których celem było zapobieganie urazom mechanicznym skóry i zakażeniom.
Cały artykuł dostępny w wydaniu: