Celem pracy jest przedstawienie rehabilitacji dziecka chorego na Epidermolysis bullosa po wszczepieniu komórek macierzystych oraz rekonstrukcji rąk i palców.

Epidermolysis bullosa to choroba, w której dochodzi do upośledzenia funkcji zakotwiczania się poszczególnych warstw skórnych. Charakterystycznymi objawami są powstające na całym ciele, a także na powierzchni błon śluzowych narządów wewnętrznych i przełyku, pęcherze wypełnione płynem surowiczym i krwią. Dzieci chorujące na postać dystroficzną choroby mogą mieć zmienione paznokcie i zrośnięte palce u rąk, tzw. „ręka zamknięta w kokon”.

Opisywaną pacjentką jest 10-letnia dziewczynka, która od urodzenia choruje na Epidermolysis bullosa dystrophic. Leczenie wrodzonego pęcherzowego oddzielania naskórka nie należy do łatwych. Dziewczynka przyjmowała silne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze. W celu zmniejszenia ryzyka powstawania zmian pęcherzowych, dziecko bandażowane było w specjalne opatrunki, których celem było zapobieganie urazom mechanicznym skóry i zakażeniom.

Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij