Suche igłowanie jest powszechnie stosowaną metodą zarówno w rehabilitacji, jak i w sporcie. Niniejsza publikacja przedstawia wykorzystanie suchego igłowania (DN − dry needling) w terapii pacjenta po udarze krwotocznym.

Suche igłowanie jest metodą zdobywającą coraz większą popularność wśród fizjoterapeutów i lekarzy. Pomimo wielu podobieństw do akupunktury, takich jak nakłuwanie igłą akupunkturową czy zasady sterylności, metoda jest zupełnie odmiennym systemem terapeutycznym bazującym na odmiennych założeniach i procesach fizjologicznych. W odróżnieniu od akupunktury, w której miejsca wkłuć igieł podyktowane są układem meridian z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, suche igłowanie punktów spustowych polega, jak sama nazwa wskazuje, na nakłuwaniu punktów spustowych, będących silnie podrażnioną okolicą w obrębie hipertonicznego pasma mięśniowego bądź powięzi głębokiej. Aktywny punkt spustowy charakteryzuje się objawami bólowymi o charakterze rzutowanym oraz ograniczeniem ruchomości w stawach zależnych od mięśnia zawierającego taki punkt. Do dziś badaczom nie udało się ustalić, czym właściwie jest punkt spustowy ani jak dochodzi do jego powstawania. Na dzień dzisiejszy istnieje wiele teorii mogących tłumaczyć w przybliżeniu ten proces. Istotnymi czynnikami skorelowanymi z obecnością aktywnych punktów spustowych są między innymi: chroniczne przeciążenia i uszkodzenia mechaniczne narządu ruchu, a także niedobory witamin z grupy B oraz żelaza (1-3). Pomimo niejasnej etiologii zjawiska istnieje wiele dowodów na skuteczność igłowania punktów spustowych, głównie u pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu (4-8).

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij