Osteotomia kości piszczelowej jest efektywnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym w przebiegu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, umiejscowionej w przedziale przyśrodkowym.

Osteotomia jest skutecznym zabiegiem stosowanym w przebiegu leczenia artrozy przyśrodkowego przedziału stawu kolanowego. Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań, posiada ona wysoki odsetek pacjentów, którzy powrócili do pełnej aktywności fizycznej (2). Jednakże efekty zabiegu są w znaczącym stopniu zależne od procesu rehabilitacji, który powinien być ściśle dostosowany do stanu funkcjonalnego pacjenta na poszczególnych etapach usprawniania. Istotnym oraz spornym elementem procesu rehabilitacji jest podjęcie prawidłowej decyzji dotyczącej częściowego oraz całkowitego obciążania kończyny po zabiegu. Dzięki najnowszym badaniom określającym etapy obciążania kończyny możemy stworzyć bezpieczny protokół rehabilitacji. Poznanie specyfiki zabiegu, współpraca ze specjalistą oraz indywidualizacja programu rehabilitacji pacjenta stanowi klucz do uzyskania najlepszych, długotrwałych efektów w jak najkrótszym czasie (7, 9).

Celami zabiegu są poprawa funkcji w uszkodzonym stawie oraz zniesienie dolegliwości bólowych poprzez korekcję zniekształceń kątowych w stawie kolanowym i transfer sił obciążających przyśrodkowy przedział stawu kolanowego na przedział boczny. HTO opóźnia potrzebę wymiany stawu kolanowego, spowalniając lub zatrzymując niszczenie przyśrodkowego przedziału stawu. Z badań przeprowadzonych w ostatnich latach na łącznej liczbie 250 osób po zabiegu osteotomii wynika, że 89% z nich wróciło do równej lub większej aktywności fizycznej niż przed zabiegiem (1, 2).

Protokół rehabilitacji pooperacyjnej dzieli się na IV fazy: I − etap wewnątrzszpitalny i wczesny etap domowej rekonwalescencji, II − etap podostry, III − progresywne obciążanie i wzmacnianie oraz IV − powrót do pełnej aktywności (7).

Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij