Artykuł prezentuje podstawowe informacje dotyczące terapii dzieci z dyspraksją rozwojową. Opisuje, na czym polega diagnoza oraz prezentuje przykładowe ćwiczenia wykorzystywane w fizjoterapii.

Na prawidłowy proces postępowania terapeutycznego w dyspraksji rozwojowej składają się ćwiczenia oraz terapeutyczne gry i zabawy ruchowe mające na celu normalizację funkcjonowania układu dotykowego, przedsionkowego oraz proprioceptywnego. Początkowo terapia powinna odbywać się w relacji jeden na jeden. Częstotliwość i czas trwania terapii są uzależnione od rodzaju i stopnia nasilenia zaburzeń dyspraktycznych. Dyspraksja należy do zaburzeń integracji sensorycznej. Spośród wybranych form terapii najlepszą z metod
jest integracja sensoryczna. Objawy dyspraksji dotyczą głównie zaburzeń funkcjonowania układu przedsionkowego, proprioceptywnego oraz dotykowego. Zdaniem J. Ayres, autorki metody, głównym zadaniem terapii integracji sensorycznej jest dostarczenie odpowiedniej i kontrolowanej wrażeń płynących ze zmysłów przynosi najlepsze efekty.

Proces terapeutyczny koncentruje się na kształtowaniu czynności wymagających wysiłku, doświadczaniu głębokiego nacisku oraz delikatnego dotyku. Ważne jest udzielanie wskazówek słownych, pomocnych dziecku przy organizowaniu aktywności ruchowych. W terapii zalecane jest usprawnianie koordynacji ruchowej, schematu ciała oraz prowadzenie ćwiczeń z zakresu małej motoryki.

Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij