Wychodząc naprzeciw naszym Czytelnikom, postanowiliśmy stworzyć nowy dział „Trendy w rehabilitacji”, tak, by na bieżąco prezentować Państwu nowości sprzętowe, ciekawe, innowacyjne badania czy techniki manualne.

Dr Grzegorz Biliński, członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej, w rozmowie z Magdaleną Palion opowiada o zaletach i wadach innowacyjnych technik rehabilitacyjnych, o nowych metodach neuroobrazowania oraz o własnych doświadczeniach związanych ze zdobywaniem specjalistycznej wiedzy.

 

Innowacyjne terapie, zabiegi, nowości sprzętowe, o których mówi się w środowisku i mediach, pozwalają postrzegać rehabilitację jako rozwojową dziedzinę nauki. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy możemy mówić o trendach, „nowinkach” w rehabilitacji?

Tak, od wielu lat pojawiają się nowe sposoby terapii w neurorehabilitacji; jest to z jednej strony siła wsparcia dziedziny rehabilitacji, z drugiej – możemy obserwować „modę” i marketing w zdobywaniu klienta. Do każdego sprzętu należy jednak podejść ostrożnie, ponieważ aby dana metoda czy też zabieg były skuteczne, muszą przejść szereg badań naukowych, a także obserwacji klinicznych na temat skuteczności, wskazań i wyłonienia przeciwwskazań w zastosowaniu.

Jakie metody, narzędzia czy sprzęty są pomocne w rehabilitacji z Pana punktu widzenia, a jakie ułatwiają codzienne funkcjonowanie pacjentom?

Do narzędzi i metod możemy zaliczyć przede wszystkim specjalistyczną wiedzę na temat sposobów postępowania z pacjentem z uszkodzeniem układu nerwowego zdobytą tak w procesie kształcenia przed-, jak i podyplomowego. To wymaga paru tysięcy godzin nauki w tym zakresie. Wiedza zdobyta w czasie studiów czy specjalizacji doktoratu to raptem początek drogi; dotyczy to zarówno fizjoterapeutów, jak i kolegów lekarzy, zajmujących się tą problematyką. To nie są puste słowa, współpracuję z wieloma lekarzami rehabilitacji oraz kolegami zajmującymi się fizjoterapią neurologiczną w kraju i na świecie, i nawet najlepsi specjaliści zachowują dystans do siebie samych, pokorę i świadomość, że to dopiero początek naszej drogi w tej dziedzinie.

Czy w neurorehabilitacji są jeszcze jakieś „nieodkryte lądy”?

Polly Laidler, kończąc pisać swoją książkę o neurorehabiliatcji osób po udarach mózgu, napisała: „(…) każda książka o neurorehabilitacji w momencie jej wydania jest już nieaktualna”. Jest to też najszybciej rozwijająca się dziedzina nauki na świecie, zaraz po robotyce i informatyce, więc to pytanie uznajmy za retoryczne…

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij