Samo gojenie rany po operacji CC jest skomplikowanym procesem, na który składają się sprzężone ze sobą procesy o charakterze katabolicznym i anabolicznym.

W odpowiedzi na rosnącą świadomość i potrzeby pacjentek w zakresie odpowiedniego postępowania pooperacyjnego i pracy z dolegliwością jaką jest blizna po CC, powstała autorska metoda Cesarean Section Scar Therapy, opracowana przez Dr Małgorzatę Chochowską z KORE Fizjoterapia Specjalistyczna Swarzędz k/ Poznania.

Zazwyczaj rana po CC goi się bez powikłań, jednakże należy uświadomić pacjentce, że nie musi to być złota reguła. Na przebieg gojenia rany pooperacyjnej (każdej, nie tylko po CC) może wpływać wiele czynników (1, 2), a samo gojenie jest skomplikowanym procesem, na który składają się sprzężone ze sobą procesy o charakterze katabolicznym (np. tworzenie włókien kolagenowych oraz nowych naczyń krwionośnych) i anabolicznym (np. rozpad niepotrzebnego/nadmiarowego kolagenu). W proces ten zaangażowane są różne typy komórek, a jego sprawny przebieg zależy od wielu reakcji biochemicznych.

Rosnąca świadomość pacjentek zainteresowanych stanem swojego zdrowia w czasie ciąży i połogu sprawia, że coraz więcej fizjoterapeutów włącza fizjoterapię w okresie okołoporodowym (w tym pracę z blizną po CC) do swojej oferty. Ponieważ ta dziedzina fizjoterapii jest wymagająca (a przy tym stosunkowo nowa), ważne, aby postępowanie terapeutyczne z blizną po CC było prowadzone w sposób świadomy i bezpieczny, w oparciu o wyniki badań naukowych oraz sprawdzone klinicznie schematy leczenia. Powyższe założenia stały się podstawą opracowania metody Caesarean Section Scar-Therapy (C-SectionScarTherapy) oraz stanowiły przyczynek do niniejszego artykułu.

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij