Rehabilitacja po przyszyciu więzadła krzyżowego przedniego metodą Internal Bracing − opis przypadku

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest przyczyną niestabilności stawu kolanowego, zaburza biomechanikę stawu i może prowadzić w późniejszym czasie do uszkodzenia chrząstki stawowej i rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Jedną z nowocześniejszych technik operacyjnych jest plastyka ACL metodą Internal Bracing. Zabieg polega na przyszyciu uszkodzonego więzadła do miejsca jego przyczepu na kości udowej oraz wzmocnieniu go syntetyczną taśmą. Celem artykułu jest przedstawienie przykładowego programu rehabilitacji po plastyce więzadła krzyżowego przedniego metodą Internal Bracing.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (anterior cruciate ligament − ACL) jest częstym urazem, zdarzającym się u osób wyczynowo lub amatorsko uprawiających sport. Jest przyczyną niestabilności stawu kolanowego, zaburza biomechanikę stawu i może prowadzić w późniejszym czasie do uszkodzenia chrząstki stawowej i rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Uszkodzeniu ulega również propriocepcja, co wiąże się z ryzykiem kolejnych urazów (1, 2). Zerwanie ACL u osób młodych leczone jest najczęściej operacyjnie, za pomocą rekonstrukcji więzadła. Metody rekonstrukcji polegają najczęściej na przeszczepie tkanek własnych pacjenta, takich jak 1/3 więzadła rzepki, ścięgno mięśnia półścięgnistego lub smukłego. Rzadziej stosowane są sztuczne więzadła (2, 3). Jedną z nowocześniejszych metod operacyjnych jest plastyka więzadła metodą Internal Bracing. Zabieg wykonywany jest artroskopowo i polega na przyszyciu uszkodzonego więzadła do miejsca jego przyczepu na kości udowej oraz wzmocnieniu go syntetyczną taśmą, która zastępuje więzadło do momentu jego wygojenia i wzmacnia je (4).

Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij