Zmienność postawy ciała jest cechą nieodłączną procesu posturogenezy. Młodszy wiek szkolny charakteryzuje się wysoką labilnością posturalną, sprzyjającą korekcji i kompensacji.
Współcześnie występowanie wad postawy ciała stanowi istotny problem zdrowotny społeczeństwa. Brak odpowiednich działań prewencyjnych często doprowadza do utrwalenia procesów patologicznych, na które narażone jest dziecko podczas intensywnych procesów wzrostowych.
Postawa ciała jest nawykiem ruchowym, dlatego na jej jakość istotnie wpływa rodzaj wykonywanej aktywności ruchowej. Niewielka zmiana ustawienia jednego z segmentów ciała wywołuje zmiany w odległych częściach narządu ruchu, prowadząc do nieprawidłowości w sposobie trzymania się i rozwoju wady postawy. Należy pamiętać, że postawa u wszystkich ludzi jest podobna, ale nie identyczna – jest ona cechą indywidualną. Zmienia się ona w ciągu życia, a nawet dnia pod wpływem działania wielu czynników.
Główne zagrożenia procesu kształtowania się postawy ciała związane są z występowaniem tzw. skoków wzrostowych, przypadających na okres 6, 7 i 11-14 lat, To czas, gdy dziecko jest najbardziej podatne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych, a rozwój układu mięśniowego nie nadąża niejako za szybkim wzrostem kości. Pierwszy skok wzrostowy przypada na okres, w którym następuje zmiana trybu życia dziecka – rozpoczęcie edukacji szkolnej, natomiast drugi w trakcie dorastania – intensywne procesy wzrostowe. Roczne przyrosty wysokości ciała dzieci w wieku 6, 7 lat wynoszą około 5 cm, natomiast masy ciała około 2,5-3 kg. Cechą charakterystyczną tego okresu jest proporcjonalny przyrost długości tułowia i kończyn oraz przyrost tkanki mięśniowej i tłuszczowej. W wyniku słabego napięcia mięśni stabilizujących kręgosłup u dzieci w wieku 6-7 lat krzywizny kręgosłupa są jeszcze labilne. Początkowo w układzie krzywizn dominuje kifoza piersiowa. Około 7. roku życia jako pierwsza ulega stabilizacji lordoza szyjna. Wraz ze wzrostem siły mięśni grzbietu około 8.-11. roku życia następuje pogłębienie lordozy lędźwiowej. Dlatego warto szczególnie w tych okresach zadbać o prawidłowe kształtowanie się postawy ciała dzieci poprzez odpowiednie zabiegi profilaktyczne i lecznicze.
Cały artykuł dostępny w wydaniu: