Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, a zachorowalność na nią wciąż systematycznie wzrasta. W przypadku osób chorujących na cukrzycę szczególnie ważna jest fizjoterapia, która obejmuje kinezyterapię, leczenie uzdrowiskowe i fizykoterapię.

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej ludzi cierpi z powodu tej choroby oraz jej powikłań, ostrych bądź przewlekłych, do których należą między innymi: choroby dużych i małych naczyń, neuropatie, nefropatie, retinopatie, zespół stopy cukrzycowej. Powikłaniami ostrymi są infekcje, śpiączki cukrzycowe, a także hipoglikemia. Niestety, wielu ludzi cierpi na tę chorobę jeszcze na długo przed postawieniem rozpoznania, co świadczy o tym, że objawy cukrzycy nie zawsze są specyficzne i mogą być mylone z dolegliwościami innych chorób. Cukrzyca, szczególnie jej przewlekłe powikłania, jest bardzo istotnym problemem klinicznym. Powikłania są przyczyną niepełnosprawności oraz śmiertelności u diabetyków nimi dotkniętych. Badania pokazują, kluczową rolę w patogenezie powikłań cukrzycowych odgrywa hiperglikemia. Leczenie osób chorych na cukrzycę powinno być kompleksowe. Istotna jest fizjoterapia, będąca nieodłącznym elementem leczenia kompleksowego tych chorych. Postępowanie fizjoterapeutyczne musi być indywidualnie i starannie dobrane do potrzeb każdego pacjenta. Regularna aktywność fizyczna obniża stężenie glukozy we krwi, w wyniku czego zapobiega albo leczy powikłania cukrzycy.

Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij