Trening funkcjonalny jest podstawą do przywrócenia czynności ruchowej pacjenta po urazie rdzenia kręgowego.

Koncentruje się on przede wszystkim na pobudzaniu plastyczności ośrodkowego układu nerwowego poprzez zwiększanie liczby sygnałów i aktywacji centralnych generatorów wzorca lokomocji w rdzeniu kręgowym i mózgowiu. Efekty plastyczności to przede wszystkim suma intensywności ćwiczeń ruchowych i wielokrotności powtarzanych prawidłowych wzorców ruchowych. Wprowadzenie swoistego prawidła ruchowego, takiego jak Erigo i Lokomat, i wymuszenie odpowiedniego wzorca ruchowego kończyn dolnych, powtarzalnego w czasie
i przestrzeni, pozwalają na odzyskiwanie utraconych funkcji ruchowych (1-3).

W konwencjonalnej terapii indywidualnej pacjentów z wysokim uszkodzeniem rdzenia kręgowego terapeuta ma możliwości stymulacji chodu w pozycjach izolowanych, takich jak leżenie na plecach, leżenie na boku. Ma możliwość prowadzenia ćwiczeń w siadzie oraz pozycji stojącej.

 Cały artykuł dostępny w wydaniu:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij