Erigo® (Hocoma AG, Szwajcaria) to nowatorskie rozwiązanie terapeutyczne, które w unikalny sposób łączy stopniową pionizację, mobilizację kończyn dolnych i intensywną stymulację sensomotoryczną poprzez cykliczne obciążanie nóg.

Konwencjonalne zabiegi z użyciem stołów pionizacyjnych stosuje się standardowo na oddziałach intensywnej terapii. Ich cele to ustabilizowanie układu krążenia i stopniowa poprawa zdolności pacjenta do tolerowania pozycji pionowej, a także powolne przyzwyczajanie nóg do utrzymania masy ciała pacjenta. Kolejnym zadaniem leczenia jest przywrócenie fizjologicznego modelu chodu we wczesnym stadium rekonwalescencji, co wpływa pozytywnie na neuroplastyczność i przywrócenie czynności ruchowej, a także zapobiega powikłaniom w postaci przykurczów i atrofii mięśni. Trening z zastosowaniem Erigo® łączy oba te cele poprzez stopniową pionizację (0-90°) z równoczesnym wykonywaniem cyklicznych ruchów naśladujących kroki (w tempie 8-80 kroków/min), poddając kończyny dolne pacjenta szerokiemu zakresowi wzorców ruchowych i obciążeń. Erigo ® można stosować już na etapie „ostrej” hospitalizacji, uzyskując w ten sposób nie tylko poprawę stanu układu krążenia i wspomaganie powrotu funkcji motorycznych, ale także zapobiegając powikłaniom wynikającym z unieruchomienia. Chorzy mogący odnieść korzyść z tej terapii to przede wszystkim pacjenci neurologiczni, ale także chirurgiczni i ortopedyczni. Urządzenie może być stosowane także w sytuacjach, które na ogół ograniczają możliwości rehabilitacji, tj. u chorych z założonym na stałe cewnikiem w pęcherzu, z ograniczoną świadomością, z zaburzeniami układu oddechowego (nawet sztucznie wentylowanych), z silną spastycznością utrudniającą ruchy bierne, a także u dzieci. Oprogramowanie umożliwia regulowanie obciążeń (symetryczne lub asymetryczne), zakresów, częstości oraz wzorców ruchu i parametrów stymulacji FES, a intuicyjny graficzny interfejs użytkownika ułatwia dobór i zapisywanie parametrów ćwiczeń z pomocą ekranu dotykowego, jak również sporządzanie raportów dokumentujących postęp terapii. Urządzenie ma możliwość dostosowania ustawień do wzrostu, stopnia pionizacji i długości nóg pacjenta za pomocą pilota, a także mechanicznego opuszczenia w przypadku awarii zasilania. Erigo® wyposażone jest w elastyczną uprząż dla pacjenta, różne rozmiary mankietów na kończyny dolne, podnóżki regulowane do różnych pozycji stóp. Poduszki pod plecy oraz pod stopy są zdejmowane, pokryte wodoodpornym, biostatycznym i biokompatybilnym tworzywem.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij