Nowotwory kanału kręgowego ze względu na ich lokalizację dzieli się na wewnątrz- i zewnątrztwardówkowe. Wśród guzów wewnątrztwardówkowych wyróżnia się guzy wewnątrz- i zewnątrzrdzeniowe.

Najczęściej występujące guzy zewnątrz rdzeniowe to oponiaki i nerwiaki. Oponiaki są umiejscowione zwykle w odcinku piersiowym, na brzusznej lub brzuszno-bocznej powierzchni rdzenia. Są częstsze u kobiet. Nerwiaki mogą występować na całej długości kanału kręgowego. Wywodzą się z korzeni rdzeniowych i mogą wywoływać zespół korzeniowy. Guzom dysontogenetycznym może towarzyszyć nieprawidłowe owłosienie w linii środkowej nad kręgosłupem lub przetoka skórna.

Przeczytaj cały artykuł:


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij