Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 4/2021
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 4/2021

Szanowni Państwo,

tematem przewodnim bieżącego numeru Naszego czasopisma chcielibyśmy w pewien sposób wpisać się w obecne oczekiwania, choć może nie do końca spełnione, związane z występami reprezentacji Polski zarówno w piłce nożnej jak i piłce siatkowej, którymi emocjonowaliśmy się na początku wakacji. Charakter czasopisma wymusza jednak nie tyle uwzględnienia naszych upodobań sportowych, ile pewnych aspektów zdrowotnych związanych z uprawianiem sportu, zarówno w formie amatorskiej, jak i profesjonalnej. Dlatego w aktualnym numerze pragniemy Państwu przypomnieć o związanym ze sportem ryzyku doznania kontuzji. Urazy sportowe wymagają bowiem określonych działań nie tylko ze strony fizjoterapeuty, ale także samego sportowca i trenera, wiązać się z dużą odpowiedzialnością i wiedzą dotyczącą następstw uszkodzeń narządów ruchu.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z pracą dotyczącą urazów sportowych okiem zawodnika, trenera i fizjoterapeuty oraz komentarzem eksperckim Pana Profesora Andrzeja Czamary.

Polecam także Państwu tematy z zakresu treningu stabilizacji centralnej u osób z przewlekłym zespołem bólowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa, rehabilitacji kardiologicznej, możliwości zastosowania terapii manualnej, terapii czaszkowo-krzyżowej, terapii w wodzie, a także nurkowania jako formy rehabilitacji, powikłań po rekonstrukcji więzadła krzyżowego czy aromatoterapii w rehabilitacji narządów ruchu.

Jak zwykle zachęcam także do zapoznania się z artykułami zamieszczanymi cyklicznie w Naszym Czasopiśmie.

Z wyrazami szacunku

Jan Szczegielniak

Komentarz ekspercki

Urazy sportowców - postępowanie fizjoteraputyczne z uwzględnieniem zabiegów fizykalnych

KARTA

Karta diagnostyczna: Diagnostyka urazów u sportowców w obrębie kończyny górnej

TEMAT NUMERU

Urazy sportowe - okiem zawodnika, trenera i fizjoterapeuty

Sport to zdrowie – hasło to przewija się od wielu lat. Uprawianie sportu ma niewątpliwie wiele atutów – wpływa na wzmocnienie wydolności i kondycji organizmu, kształtowanie sylwetki, poprawienie siły i zręczności czy lepsze samopoczucie. Ale sport to również ryzyko doznania kontuzji, na które są narażeni zarówno amatorzy, zwłaszcza w początkowej fazie treningów, jak i wytrenowani, doświadczeni zawodowcy. Amatorzy, w przeciwieństwie do zawodowych sportowców, nie zawsze mają dostęp do fachowej wiedzy, profesjonalnych trenerów, programów rehabilitacji czy odnowy biologicznej. Często trudno jest rozpoznać pierwsze symptomy potreningowego uszkodzenia mięśni, ścięgien czy więzadeł. W pracy przedstawiono postępowanie w przypadku urazów z praktycznymi zaleceniami dla zawodnika, trenera oraz terapeuty prowadzącego rehabilitację.

WIEDZA W PRAKTYCE

Terapia neuromodulacji w leczeniu bólu przy przewlekłych stanach chorobowych

Terapia bólu często wiąże się z zastosowaniem leczenia farmakologicznego, iniekcji czy zabiegów inwazyjnych, w tym operacji, które są jednak obarczone ryzykiem istotnych powikłań. Każdy rodzaj fizykoterapii, który pozwala uniknąć ww. sposobów leczenia, jest godny szczególnej uwagi. Jednym z takich rozwiązań jest terapia neuromodulacji. Celem pracy jest przedstawienie możliwości terapii na konkretnych przypadkach pacjentów.

Zespół Cyklopa - powikładnie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Zespół Cyklopa dotyczy stosunkowo niewielkiej części pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Jego głównym objawem jest brak możliwości odzyskania pełnego wyprostu stawu kolanowego. Istnieją czynniki ryzyka, które znacząco wpływają na rozwinięcie się Zespołu Cyklopa, dlatego też istotne jest podjęcie profilaktycznych kroków w celu zmniejszenia jego wystąpienia.

Trening stabilizacji centralnej u osób z przewklekłym zespołem bólowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Zespoły bólowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa zalicza się do jednych z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Dolegliwości te utrudniają w znacznym stopniu funkcjonowanie w życiu codziennym. Siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej prowadzą do osłabienia gorsetu mięśniowego, co wiąże się ze spadkiem odporności kręgosłupa na obciążenia. Słaba kontrola posturalna jest uznawana za jedną z przyczyn dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Celem pracy jest przedstawienie zależności między stabilizacją centralną a dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także prezentacja przykładowych ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie. Ćwiczenia core stability mają na celu wzmocnienie mięśni i zapobieganie urazom poprzez przywrócenie możliwości kontroli ruchu dzięki eliminacji zbędnych stopni swobody.

Możliwości zastosowania terapii manualnej w obszarze blizny

Blizna to zmiana, która powstała w tkance na skutek gojenia po wcześniejszym urazie mechanicznym, termicznym lub stanie zapalnym. Uraz, którego konsekwencją jest uraz skóry, wyzwala procesy naprawcze mające na celu przywrócenie anatomicznej i funkcjonalnej integralności skóry. Działania fizjoterapeutyczne oferują wiele metod pracy z blizną, których zadaniem jest wspomaganie procesów jej tworzenia oraz przeciwdziałanie jej negatywnym wpływom na inne struktury organizmu człowieka, jedną z możliwości jest terapia manualna blizny wykorzystująca różnorodne techniki.

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci i dorosłych

Terapia czaszkowo-krzyżowa to rodzaj osteopatii, w której dotyk terapeuty musi być tak delikatny, że ledwo odczuwalny przez pacjenta. To inny wymiar rehabilitacji, dzięki któremu możemy leczyć ciało i umysł pacjentów. Dzięki tej terapii, obok układu krwionośnego i oddechowego, krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego możemy nazwać nowym układem cranio-sacralnym lub czaszkowo-krzyżowym. Celem tej pracy jest charakterystyka terapii czaszkowo-krzyżowej u pacjentów pediatrycznych i dorosłych oraz przedstawienie efektów tej terapii i postępowania w jej trakcie.

Wibroterapia kardiologiczna może wspierać rehabilitację i fizjoprofilaktykę zaburzeń sercowo-naczyniowych

Wibroterapia umożliwia prowadzenie zabiegów samodzielnie lub przy częściowym udziale fizjoterapeuty. Dzięki stymulowaniu rozszerzania naczyń i wzrostu przepływu krwi, wibroterapia ma duży potencjał profilaktyczny i rehabilitacyjny w kardiologii, na co wskazują coraz liczniejsze publikacje naukowe.

Terapia w wodzie w pediatrii

Terapia w wodzie powinna uzupełniać cele realizowane na lądzie, ale także nauczyć poruszania się w wodzie i podstawowych umiejętności pływackich, ponieważ ma to na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i będzie umożliwiało uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych poza terapią. Przed rozpoczęciem terapii należy zadbać o bezpieczeństwo i ocenić potrzebną pomoc od momentu, kiedy dziecko przygotowuje się do zajęć w szatni do momentu, kiedy opuszcza budynek pływalni. Terapia w środowisku wodnym wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o stosowane wsparcie i asekurację. Dzięki temu dziecko może w sposób komfortowy oraz skuteczny podejmować interakcję z rodzicem/opiekunem, środowiskiem oraz rówieśnikami. Wiele badań naukowych potwierdza skuteczność terapii w wodzie w pediatrii.

WARTO WIEDZIEĆ

Nurkowanie - forma niekonwencjonalnego wsparcia rehabilitacji żołnierzy powracających z bojowych misji zagranicznych - cz. II

Rehabilitacja w wodzie jest stosowana w medycynie od dawna, jednak nurkowanie to wciąż mało popularna metoda leczenia. Praca instruktorów Podwodnika i pracowników naukowych z weteranami misji zagranicznych pokazuje, że nurkowanie wpływa pozytywnie zarówni na stan fizyczny, jak i psychiczny poszkodowanego. Celem pracy jest również zwrócenie uwagi na problem braku finansowania takiej terapii przez państwo polskie, które powinno wziąć odpowiedzialność za poszkodowanych weteranów. Pierwsza część artykułu ukazała się w poprzednim numerze „Rehabilitacji w praktyce”.

Aromaterapia w rehabilitacji narządów ruchu - cz. II

Zamierzeniem autorów cyklu artykułów, poprzez omówienie podstaw aromaterapii, jest rozszerzenie możliwości i efektywności zabiegów fizjoterapeutycznych z korzyścią dla zdrowia pacjentów. W tej części zostaną przedstawione wybrane olejki eteryczne w fizjoterapii. Natomiast w kolejnym artykule z cyklu zostanie omówione wykorzystanie olejków eterycznych przy podstawowych dolegliwościach narządów ruchu oraz zabiegi aromaterapeutyczne. W poprzednim artykule przedstawiono definicję aromaterapii oraz rys historyczny.

SŁOWNIK FIZJOTERAPEUTY

Słownik fizjoterapeuty


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij