Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 4/2013
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 4/2013

W wydaniu: pilates - zastosowanie kliniczne w zespołach bólowych kręgosłupa L-S, zastosowanie treningu nordic walking w postępowaniu rehabilitacyjnym, rehabilitacja chorych po przebytym ostrym zespole wieńcowym w okresie wczesnoszpitalnym oraz Kinesio Taping w porażeniu nerwu twarzowego - opis przypadku. Radzimy jak właściwie wybrać aparat do terapii falą uderzeniową.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Płaski brzuch – ćwiczenia i program wzmacniania mięśni

Edukacja pacjenta oraz ustawiczna motywacja to nieodłączne części treningu. Wzmocnienie oraz kształtowanie mięśni uzyskujemy bowiem poprzez regularną aktywność fizyczną, która powinna uwzględnić ćwiczenia zasadnicze, ćwiczenia antagonistów, stretching oraz odpoczynek. Niestety należy uzmysłowić pacjentowi, że ekspresowe treningi jedno- lub dwutygodniowe są nieskuteczne, a co gorsza – mogą być dla niego szkodliwe.

Stretching – ćwiczenia rozciągające i rozluźniające

Stretching to znana i chętnie stosowana metoda, dzięki której trenujemy nasze mięśnie w prosty, a zarazem bardzo efektywny sposób. Jest ona używana przez fizjoterapeutów i trenerów zarówno w terapii, jak i treningu.Ten rodzaj aktywności często stosowany jest podczas zajęć profilaktycznych, np. w zapobieganiu powstawaniu stanów zapalnych mięśni i ścięgien, przyczepów lub naderwania poszczególnych mięśni.

KINEZYTERAPIA

Rola rehabilitacji w profilaktyce i leczeniu otyłości u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia

Otyłość stanowi jeden z podstawowych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Ze względu na wysoką śmiertelność z powodu schorzeń kardiologicznych oraz wzrastającą liczbę osób otyłych priorytetem staje się profilaktyka i leczenie otyłości. Podstawową rolę w przeciwdziałaniu nadmiernej masie ciała odgrywa regularna aktywność fizyczna w postaci aerobowego treningu wysiłkowego (wytrzymałościowego i oporowego).

Face fitness – gimnastyka twarzy dla każdego

Dbając o nasze ciała i urodę, nie powinniśmy zapominać o gimnastyce mięśni twarzy. Gimnastyka twarzy – face fitness – nie jest czymś nowym. Jeden z pierwszych zestawów ćwiczeń opracowała Eva Hoffman już w 1930 r. Ćwiczenia te przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Od kondycji tychże mięśni zależy atrakcyjność naszej twarzy. Co ciekawe, mięśnie twarzy możemy wzmacniać i napinać podczas wykonywania codziennych czynności. W zależności od miejsca, które poddajemy gimnastyce, wykonujemy ćwiczenia przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Ich cel to poprawa kolorytu skóry, owalu twarzy oraz zminimalizowanie oznak starzenia, szczególnie zmarszczek. W pracy tej zaprezentowano przykładowy zestaw ćwiczeń, które były wykonywane przez 62-letnią kobietę przez okres 8 tygodni, raz dziennie po 30 minut. Już po 4 tygodniach pacjentka zauważyła zmianę na swojej twarzy – stała się ona bardziej promienna, zmniejszyła się lwia zmarszczka między brwiami oraz kurze łapki wokół oczu, a skóra szyi stała się bardziej gładka i jędrna. Klientka kontynuuje ćwiczenia 2 razy dziennie po 10 minut.

Usprawnienie odcinka szyjnego kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa na świecie są wypadki drogowe. W zależności od poziomu uszkodzenia kręgosłupa szyjnego stosowane jest odmienne leczenie. Program rehabilitacyjny pacjentki obejmował leczenie farmakologiczne, unieruchomienie w kołnierzu ortopedycznym, zabiegi z zakresu fizykoterapii, masażu i kinezyterapii.

Zespół ciasnoty podbarkowej Zastosowanie metody Kinesio Taping w procesie usprawniania

Dolegliwości bólowe obręczy barkowej są częstą przyczyną upośledzenia funkcjonowania całej kończyny górnej. Bóle prowadzą do znacznego ograniczenia jej ruchomości, a także utrudniają wykonywanie czynności dnia codziennego. Zespół ciasnoty podbarkowej jest częstą przyczyną pojawienia się niepożądanych objawów.

FIZYKOTERAPIA

Leczenie cellulitu falą uderzeniową

Cellulit dotyczy zmian w krążeniu krwi i limfy, a zmiany te wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej wraz z modyfikacją tkanki łącznej, tworząc tzw. skórkę pomarańczową. Patofizjologia cellulitu jest zależna od płci (budowa włókien kolagenowych). Współczesne badania dowiodły słuszności efektywności zabiegów pozaustrojową radialną falą uderzeniową (falą akustyczną) na redukcję cellulitu oraz zwiększenie napięcia skóry i włókien kolagenowych u kobiet objętych taką terapią.

Lasery i inne źródła światła w terapii problemów skórnych

Artykuł przedstawia metody stosowane we współczesnej terapii problemów skórnych i mechanizmy biologicznego oddziaływania specyficznych źródeł światła na tkanki. Przedstawiono zastosowanie laserów nisko- oraz wysokoenergetycznych w kosmetologii, dermatologii i medycynie estetycznej.

Krioterapia kompresyjna jako nowoczesna forma termoterapii

W artykule autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, co i kiedy zastosować w praktyce zawodowej: kriostymulację czy schładzanie. Przedstawione zostały również metodyka zabiegu krioterapii kompresyjnej oraz wykorzystanie terapii zimnem w połączeniu z kompresoterapią w klinice oraz w badaniach naukowych.

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Relaksacyjna forma masażu z użyciem gorących kamieni

Relaksacyjna forma masażu z użyciem gorących kamieni na dobre zagościła w naszych gabinetach. Poprzez działanie mechaniczne i termiczne możemy wszechstronnie oddziaływać na organizm klienta, regulując pracę układów: krążenia, czynnego aparatu ruchu, nerwowego oraz dokrewnego. Jest to doskonała forma profilaktyki i terapii, zwłaszcza dla osób preferujących bodźce cieplne. Poprzedzona manualnym masażem relaksacyjnym wykonanym aromatycznymi olejami, stanowi doskonałe odprężenie, warunkujące proces regeneracji.

Manualny drenaż limfatyczny – medycyna czy kosmetyka?

Autorzy podejmują dyskusję nad kosmetycznym wykorzystaniem manualnego drenażu limfatycznego (MDL). Artykuł tłumaczy mechanizmy mogące znaleźć zastosowanie w kosmetyce, a także obala niektóre fałszywe poglądy na ten temat.

DIAGNOSTYKA

Przegląd metod diagnostycznych w ocenie biomechanicznych oraz strukturalnych zmian w obrębie stóp

Zmiany przeciążeniowe w obrębie stóp oraz stawów skokowych występują najczęściej u kobiet często chodzących w obuwiu na wysokim obcasie. Podstawowym narzędziem oceny zmian morfologicznych są obiektywne metody diagnostyczne.

Profilaktyka podologiczna u dzieci i dorosłych

Podologia zajmuje się profilaktyką oraz kompleksowym postępowaniem w procesie leczenia chorób stóp. Zintegrowana wiedza zapewnia specjalistyczną i indywidualną pomoc. Natomiast odpowiednie działania prewencyjne, jak pielęgnacja stóp, noszenie właściwego obuwia oraz wkładek, umożliwiają przestrzeganie higienicznego trybu życia.

SYLWETKI FIZJOTERAPII

Medical Fitness w fizjoterapii

Idea leczniczego wykorzystania zajęć fitness znana jest na całym świecie. W naszym kraju to jeszcze wciąż nowy trend. O tym innowacyjnym podejściu do fitnessu i treningu personalnego opowiedział nam Józef Spałek, Master Trainer Thera-Band® Academy, trener przygotowania motorycznego.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Własciwy dobór urzadzenia do terapii laserowej

Wykorzystanie laserów w medycynie ma ponadpięćdziesięcioletnią historie. Różnorodność ich zastosowań wynika z ich budowy oraz długości emitowanej fali promieniowania.

KALENDARIUM

Kalendarium kursów i konferencji dla fizjoterapeutów


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij