Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 3/2013
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 3/2013

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, uelastyczniające mięśnie dna miednicy, krocza i stawów biodrowych oraz łagodzenie bólu pleców w ciąży i podczas porodu – temat niezwykle ważny i aktualny. Jedna z form fizjoterapii w okresie ciąży, normalizująca funkcjonowanie układów: krążenia, oddechowego, dokrewnego, nerwowego, kostno-stawowego oraz więzadłowo-mięśniowego są ćwiczenia fizyczne zaczerpnięte z systemu pilates i jogi.

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy

Nagłe strzyknięcia, silne skurcze, uciążliwe bóle – to zaledwie ułamek najczęściej spotykanych dolegliwości kręgosłupa. Przypadłości te zdecydowanie obniżają komfort życia, a przecież ta część szkieletu pełni bardzo istotne funkcje – dźwiga ciężar ciała, zapewnia utrzymywanie pionowej postawy oraz umożliwia wykonywanie wszelkich ruchów.

KINEZYTERAPIA

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, uelastyczniające mięśnie dna miednicy, krocza i stawów biodrowych

Jedną z form fizjoterapii w okresie ciąży, normalizującą funkcjonowanie układów: krążenia, oddechowego, dokrewnego, nerwowego, kostno-stawowego oraz więzadłowo-mięśniowego, są ćwiczenia fizyczne zaczerpnięte z systemu pilates i jogi. Ćwiczenia te angażują zarówno globalne, jak i lokalne grupy mięśniowe, prowadząc do ich wzmocnienia oraz uelastycznienia. Artykuł, który Państwo czytają, ma na celu przedstawienie praktycznych aspektów terapii ze wskazówkami co do metodyki prowadzenia ćwiczeń.

Program rehabilitacji po operacji przepukliny krążka międzykręgowego

Współczesny styl życia wpływa na ograniczenie aktywności fizycznej. Mięśnie stają się mniej elastyczne i słabsze. Ćwiczenia metodą Pilatesa to wzmacnianie ciała przy zachowaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dziś pilates coraz częściej uważany jest za jedną z form terapii stosowanych w rehabilitacji. Wielu autorów w swoich badaniach potwierdziło, iż uprawianie ćwiczeń według tej techniki wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Znając metodykę ich wykonywania oraz zapoznając się z doniesieniami na temat korzystnego wpływu ćwiczeń pilates na bóle kręgosłupa, zastosowano wybrane ćwiczenia w programie rehabilitacji u pacjentki po operacji przepukliny krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1. Zastosowany trening wpłynął na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego, wzmocnił mięśnie głębokie kręgosłupa, miednicy, brzucha. Ponadto widoczna jest poprawa postawy ciała.

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa u kobiet w ciąży

W artykule przedstawiono problem dotyczący bólu lędźwiowego u kobiet w ciąży oraz omówiono główne metody fizjoterapeutyczne ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpiecznego prowadzenia terapii w tym szczególnym dla przyszłych matek okresie.

Ćwiczenia we wczesnej fazie połogu

Artykuł ten poświęcony jest ćwiczeniom dla kobiet znajdujących się we wczesnej fazie połogu. Zawiera wiele cennych informacji dla fizjoterapeutów pracujących na oddziałach ginekologiczno-położniczych i tych prywatnie praktykujących z paniami po porodzie fizjologicznym lub po cięciu cesarskim. Proponowany trening jest wysoko efektywną formą kinezyterapii, pozwalającą kobiecie wrócić do pełnej równowagi psychofizycznej.

KINESIO® TAPING – przykłady zastosowania u kobiet w ciąży

Podczas ciąży u kobiet dochodzi do licznych zmian biomechanicznych oraz hormonalnych. Za sprawą progesteronu tkanka łączna ulega rozluźnieniu, co sprzyja gromadzeniu się w niej wody. To z kolei przyczynia się do występowania mniej lub bardziej widocznych obrzęków.

FIZYKOTERAPIA

Zastosowanie TENS w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu

Przezskórna stymulacja nerwów TENS jest znaną i chętnie stosowaną metodą fizykoterapeutyczną w pomniejszaniu dolegliwości bólowych. Skuteczność terapii i zadowolenie pacjentów zależą od wyboru prawidłowej strategii terapeutycznej w oparciu o analizę danego przypadku. Pierwotne bolesne miesiączkowanie jest wskazaniem do stymulacji przeciwbólowej TENS. Na podstawie wyników badań u kobiet cierpiących na tę dolegliwość zaleca się prowadzenie stymulacji wysokiej częstotliwości TENS w ułożeniu segmentarnym.

Wykorzystanie hydroterapii u kobiet w ciąży

Artykuł prezentuje możliwości zastosowania wybranych zabiegów hydroterapeutycznych u kobiet w ciąży. W publikacji opisano korzyści wynikające z immersji wodnej w okresie ciąży oraz zaprezentowano przykładowe ćwiczenia.

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Łagodzenie bólu pleców w ciąży i podczas porodu

Ból pleców w czasie ciąży i porodu to jedna z bardziej powszechnych dolegliwości towarzyszących tym wydarzeniom. Ból ma charakter przewlekły i zmniejsza komfort psychiczny oraz fizyczny kobiety. Ze względu na stan pacjentki ograniczona jest ilość i jakość środków analgetycznych, co skłania lekarzy oraz terapeutów do stosowania bardziej naturalnych i mniej szkodliwych form zmniejszających napięcie struktur mięśniowych, więzadłowych oraz powięziowych. Prezentowana praca wskazuje masaż jako jedną z bardziej skutecznych form łagodzenia dolegliwości bólowych, poprawiających komfort kobiety w czasie ciąży oraz podczas porodu.

DIAGNOSTYKA

Komunikacja w wyznaczaniu celów rehabilitacji

Artykuł przedstawia dwa aspekty komunikacji pomiędzy pacjentem a fizjoterapeutą, mogące mieć znaczenie dla przebiegu procesu rehabilitacji. Pierwszym z nich jest wyznaczanie celów, jakie mają być efektem fizjoterapii, drugi dotyczy planowania aktywności własnej pacjenta, która odbywa się bez nadzoru i pomocy ze strony fizjoterapeuty. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak można wyznaczać cele terapii z pacjentem, tak by zwiększać szanse ich osiągnięcia. W drugiej części opisano dwustopniowy proces planowania aktywności własnej pacjenta, w którym oprócz projektowania samego działania kładzie się także nacisk na radzenie sobie z możliwymi trudnościami i problemami (coping plans).

Organizacja opieki medycznej w ginekologii onkologicznej – od profi laktyki do fi zjoterapii

Onkologia jest dużym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej. Obecnie nowotwór jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań i zgonów wciąż rośnie. Ginekologia onkologiczna kompleksowo obejmuje zakres postępowań diagnostyczno-terapeutycznych, poczynając od promocji profilaktyki, a kończąc na określeniu wskazań i wykluczeniu przeciwwskazań. Działania te mają na celu zaplanowanie odpowiedniego programu fizjoterapeutycznego.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Dobór wózka inwalidzkiego dla osoby dorosłej

Niepełnosprawność ruchowa, zmuszająca do użytkowania wózka inwalidzkiego, najczęściej jest skutkiem schorzeń lub uszkodzeń narządu ruchu oraz chorób neurologicznych.

KALENDARIUM

Kalendarium kursów i konferencji dla fi zjoterapeutów


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij