Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 1/2013
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 1/2013

Skolioza to nie tylko wada postawy – to choroba ogólnoustrojowa. Jeśli ją zaniedbamy, postępując, doprowadzi do zmian w całym narządzie ruchu, a także wywoła zaburzenia pracy narządów położonych w klatce piersiowej i jamie brzusznej. W wydaniu: przywracanie pełni zdrowia w przypadku skoliozy jest bardzo wolne, ale nieprzerwany proces wzmacniania siły mięśniowej jest podstawą powrotu do pełnego zakresu ruchów.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Rozpoznanie: Skolioza – i co dalej?

Problem skolioz budzi wiele kontrowersji. Rehabilitować czy zostawić? Jeśli usprawniać, to jakie stosować ćwiczenia i kiedy? Prowadzić zajęcia indywidualnie czy grupowo? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Wiele pytań – wiele odpowiedzi.

KINEZYTERAPIA

Metoda Dorna – dynamiczna terapia manualna kręgosłupa

Metoda Dorna jako dynamiczna terapia manualna zakłada, że równe kończyny dolne, prawidłowo ustawiona miednica i kręgosłup bez blokad są podstawą bezbolesnego i zdrowego kręgosłupa. Składająca się z określonych etapów metoda zajmuje się przywróceniem równowagi pomiędzy biernym i czynnym aparatem ruchu. Terapia przebiega zawsze w ten sam sposób i rozpoczyna się od badania i korekcji ustawienia kończyn dolnych oraz ustawienia kości miednicy. W kolejnych etapach terapeuta zajmuje się kręgosłupem. Pacjent jest czynnie zaangażowany w cały proces leczniczy. Metoda kończy się nauczeniem pacjenta prostych ćwiczeń autokorekcji w celu kontynuowania leczenia w warunkach domowych. Terapia uzupełniona jest o specjalny manualno-energetyczny masaż wg Breussa. Stosowany w celu rozluźnienia i przywrócenia elastyczności tkanek. Metoda ma szerokie zastosowanie w bólach kręgosłupa, rwie kulszowej, skoliozach, wadach postawy. Z powodzeniem może być stosowana w kompleksowej rehabilitacji stawów kręgosłupa.

Koncepcja ortopedycznej „Szkoły Pleców”

Rehabilitacja chorych po przebytym ostrym zespole wieńcowym w okresie wczesnoszpitalnym – cz. II

Choroby układu są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w większości krajów świata. Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego występuje najczęściej spośród chorób sercowonaczyniowych i wiąże się z wysoką śmiertelnością. Część pierwsza pracy została opublikowana w numerze 6/12 RwP.

Profi laktyka w dolegliwościach kręgosłupa z wykorzystaniem urządzeń treningowych w fi tness klubie

Kinesio Taping w pourazowym porażeniu nerwu twarzowego

FIZYKOTERAPIA

Zabiegi fi zykalne w bocznych skrzywieniach kręgosłupa

Fizjoterapia w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa

Znaczenie ciepła w profi laktyce i leczeniu schorzeń stawów

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Kompetencje i predyspozycje psychofi zyczne do wykonywania zawodu masażysty

DIAGNOSTYKA

Radiometria kliniczna w praktyce zawodowej fi zjoterapeuty

KALENDARIUM

Kalendarium

PRAWO I ZARZĄDZANIE

Jak uzyskać status organizacji pożytku publicznego?

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Łóżka do rehabilitacji

Łóżka, które wykorzystuje się w rehabilitacji, mają za zadanie właściwe ułożenie pacjenta podczas jego diagnozowania, monitorowania i leczenia rozpoznanej choroby. Z tego typu sprzętu korzysta się najczęściej w oddziałach szpitalnych, prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych, domach opieki, sanatoriach oraz w domu pacjenta.

WYDARZENIA

Dwa dni praktycznych warsztatów pod egidą „Rehabilitacji w Praktyce”

Metody neurofizjologiczne i terapia manualna w fizjoterapii dzieci i dorosłych były przedmiotem ostatniej edycji konferencji „Rehabilitacji w Praktyce”.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij