Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 6/2012
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 6/2012

Szanowni Czytelnicy. Rok 2012 dla „Rehabilitacji w Praktyce” był bardzo intensywny. Przede wszystkim zbadaliśmy Państwa potrzeby i uzbrojeni w tę wiedzę, dokładaliśmy wszelkich starań, żebyście w razie wątpliwości mogli szukać odpowiedzi na naszych łamach. Podkreślając praktyczną stronę każdego poruszanego zagadnienia, wprowadziliśmy szereg ulepszeń oraz całkiem nowych rozwiązań. Przede wszystkim wszystkie kluczowe wskazówki mogą Państwo zawsze zobaczyć na dużych zdjęciach, a większość artykułów przyjęło formę instruktażową, z opisami technik i przydatnymi wskazówkami. Ponadto wprowadziliśmy całkiem nowe działy: Gabinet fizjoterapeuty, gdzie dajemy wskazówki przed zakupem sprzętu do gabinetu, oraz Vademecum fizjoterapeuty, które w założeniu miało być inspiracją i wsparciem przy tworzeniu programów terapeutycznych dla Państwa pacjentów. Czasopismo zmieniło się również wizualnie: nowy layout i kolory mają pomóc Czytelnikowi w nawigacji i odnalezieniu potrzebnych treści. W ciągu mijającego roku spotkaliśmy się na wielu branżowych wydarzeniach, którym patronowała „Rehabilitacja w Praktyce”: od kursów i szkoleń, przez większe konferencje i kongresy, do największych polskich targów – „Rehabilitacja” w Łodzi, które w tym roku, w całkiem nowej oprawie, obchodziły swoje 20. urodziny. Na okładce ostatniego tegorocznego numeru umieściliśmy zdjęcie Anny Pawlak i Ewy Bartelmus, które podczas tegorocznej edycji konferencji „RwP” poprowadzą swoje warsztaty. W tym roku również nasza konferencja przeszła metamorfozę i według Waszych sugestii z poprzednich edycji postawiliśmy w całości na zajęcia praktyczne. Pani Anna i Pani Ewa to jednocześnie idealne odzwierciedlenie obrazu przeciętnego czytelnika „RwP”: młode, przedsiębiorcze osoby z silną potrzebą poszerzania swojej wiedzy, stawiające dobro swojego pacjenta na pierwszym miejscu. Dzięki takim osobom jak Panie praca w „Rehabilitacji w Praktyce” to czysta przyjemność. Życzę Państwu w imieniu całej redakcji spokojnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze świąt i nowego roku, w którym będą na Was czekały same przyjemne wydarzenia i który będzie obfitował w zawodowe sukcesy. Do zobaczenia w przyszłym roku!

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Pilates – zastosowanie kliniczne w zespołach bólowych kręgosłupa L-S

Bóle kręgosłupa, a w szczególności części lędźwiowej, są powszechnym schorzeniem dotykającym wiele osób. Leczenie zachowawcze zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego powinno zawierać ćwiczenia fizyczne jako część wielokierunkowego leczenia.

KINEZYTERAPIA

Rehabilitacja chorych po przebytym ostrym zespole wieńcowym w okresie wczesnoszpitalnym – część I

Choroby układu sercowo-naczyniowego są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w większości krajów świata. Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego (wieńcowa), która jest najczęstsza spośród nich, wiąże się z wysoką zachorowalnością i śmiertelnością. Choroba wieńcowa obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego związane ze zmianami w tętnicach wieńcowych, bez względu na wywołujący je patomechanizm.

Postępowanie fizjoterapeutyczne po chirurgicznym odbarczeniu nerwu pośrodkowego u pacjentów z zespołem kanału nadgarstka

W artykule przedstawiono globalne spojrzenie na sposób usprawniania pacjentów po odbarczeniu nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka. Program rehabilitacji powinien uwzględniać następujące elementy: kontrolę obrzęku, przyspieszenie tempa gojenia się rany pooperacyjnej, modelowanie i odczulanie (hartowanie) blizny, ćwiczenia stawu barkowego, ćwiczenia stawu promieniowo- nadgarstkowego, trening czucia, poprawę sprawności funkcjonalnej ręki. Oprócz tego istotne jest nauczenie pacjenta prawidłowego wykonywania ćwiczeń poślizgowych nerwu pośrodkowego i ścięgien zginaczy palców, które rutynowo chronią przed wystąpieniem zrostów nerwu i ścięgien z tworzącą się blizną pooperacyjną.

Zastosowanie treningu nordic walking w postępowaniu rehabilitacyjnym

Trening nordic walking podnosi wydolność tlenową, dzięki czemu zwiększa się sprawność fizyczna, korzystnie wpływając na jakość życia i obniżając ryzyko zapadnięcia na choroby związane z wiekiem, brakiem aktywności fizycznej czy dysfunkcje spowodowane niesprawnością ruchową. Obniża ryzyko zapadnięcia na choroby układu sercowego i naczyniowego, cukrzycę i osteoporozę, obniża ciśnienie krwi i poziom lipidów LDL, a także podwyższa poziom lipidów HDL. Systematyczny trening marszowy doskonale sprawdza się zatem jako metoda rehabilitacji ruchowej, najczęściej w formie uzupełnienia istniejącego już programu terapeutycznego, bądź profilaktycznie. Jest wykorzystywany w rehabilitacji ortopedycznej, kardiologicznej, geriatrycznej, neurologicznej, a nawet psychiatrycznej.

Metody odbudowy pełnego zakresu ruchu stawu kolanowego u pacjentów po rekonstrukcji ACL

Metody odbudowy pełnego zakresu ruchu stawu kolanowego u pacjentów po rekonstrukcji ACL

Kinesio® Taping w porażeniu nerwu twarzowego – opis przypadku

Porażenie nerwu twarzowego jest najczęściej występującym schorzeniem w obrębie nerwów czaszkowych. Obwodowy niedowład typu Bella stanowi około 75% wszystkich porażeń tego nerwu.

Wykorzystanie krioterapii miejscowej jako wstęp do ćwiczeń w zmianach zwyrodnieniowych stawu kolanowego

W artykule przedstawiono zabiegi krioterapii miejscowej stosowane w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego oraz pokazano wykorzystanie krioterapii w leczeniu gonartrozy oraz jako przygotowanie do ćwiczeń w zmianach zwyrodnieniowych stawu kolanowego.

FIZYKOTERAPIA

Praktyczne zastosowanie lasera niskoenergetycznego w wybranych dysfunkcjach narządu ruchu

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Nauczanie metodyki masażu klasycznego w Medycznym Studium Zawodowym w Rawiczu na wybranym przykładzie

Egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikacje zawodowe przeprowadzany jest w dwóch etapach. Test sprawdza wiadomości właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie i zadania związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą. W drugim etapie – praktycznym – zdający ma do wykonania zadanie sprawdzające praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w zawodzie.

DIAGNOSTYKA

Platformy stabilometryczne jako narzędzie oceny zaburzeń równowagi i koordynacji

Równowagę ciała określa się jako zdolność organizmu do utrzymania pozycji ciała. Układ równowagi zapewnia utrzymanie odpowiedniej postawy zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności ruchowej (1, 2). Różnorodna etiologia zaburzeń równowagi sprawia, że stanowią one trudny problem diagnostyczny i leczniczy.

Badanie stóp – innowacyjne metody diagnostyczne

Badanie pedobarograficzne to metoda diagnostyczna umożliwiająca ilościowy, powtarzalny i jakościowy pomiar nacisków na podeszwowej stronie stóp, która może stanowić wartościową próbę obiektywnego monitorowania postępów i efektów rehabilitacyjnych.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Jak właściwie wybrać aparat do terapii falą uderzeniową?

KALENDARIUM

Kalendarium

Kalendarium kursów i konferencji dla fizjoterapeutów

WYDARZENIA

Medycyna wellness ma swoje towarzystwo


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij