Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 1/2012
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 1/2012

Szanowni Czytelnicy! Rehabilitacja w Praktyce powstała z myślą o Was – praktykach fizjoterapii i rehabilitacji. By pomagać Państwu w codziennej pracy, w stawianiu diagnoz, przygotowywaniu i prowadzeniu indywidualnych programów rehabilitacji, staramy się ciągle zmieniać i dostosowywać do Waszych potrzeb. Dzięki przeprowadzonym badaniom czytelnictwa wiemy, że cenicie sobie Państwo praktyczną stronę naszego czasopisma – zdjęcia, instruktaże, opisy technik i przydatne na co dzień wskazówki – będziemy ją zatem rozwijać zgodnie z Państwa oczekiwaniami. Dlatego niniejszy numer znowu Państwa zaskoczy – swoje ulubione działy zastaniecie w nieco innych miejscach, a prócz nich znajdziecie kilka nowości. Wśród nich polecam szczególnie nowy dział Vademecum fizjoterapeuty, który ma za zadanie inspirować Państwa i podpowiadać możliwe rozwiązania przy opracowywaniu programów leczenia dla schorzeń, z którymi najczęściej mają do czynienia fizjoterapeuci. Równie ważne, jak pomysły na terapię, jest wyposażenie gabinetu. Odpowiedni sprzęt pomoże wybrać Gabinet fizjoterapeuty. W tym numerze informujemy, co jest ważne przy wyborze stołu do masażu. W dobrze znanych Państwu działach w tym numerze polecamy zwłaszcza artykuł „Trening stabilizacyjny w systemie Gravity u pacjentów po operacji fenestracji w odcinku lędźwiowym” autorstwa Mateusza Olecha i Anny Kuczkowskiej, w którym autorzy prezentują zestaw ćwiczeń, jaki w codziennej pracy stosują z pacjentami po operacjach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. „Rehabilitacja chodu metodą PNF” Marcina Rosińskiego to także gotowy zestaw wskazówek, w jaki sposób pracować z pacjentem. W dziale Masaż i odnowa biologiczna Ryszard Pawelec prezentuje podstawowe zasady i techniki stosowania masażu w sporcie w celu przygotowania zawodnika do sezonu startowego, w działaniach przedstartowych i regenerujących siły po zawodach. Obecne zmiany z pewnością nie są ostatnimi, jakie przejdzie „Rehabilitacja w Praktyce”. Zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi opiniami i sugestiami, co pomoże nam trzymać rękę na pulsie potrzeb polskiej fizjoterapii.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

Wiadomości z kraju i ze świata

COVER STORY

Nowa definicja fizjoterapii

Obecnie mianem fizjoterapii określa się zespół metod oddziaływania na człowieka, wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Według nowej definicji w zakres zainteresowania fizjoterapii wchodzą nie tylko osoby chore, ale także osoby zdrowe. Z tego względu światową fizjoterapię współcześnie można podzielić na: fizjoterapię prozdrowotną, fizjoterapię prewencyjną pierwotnie, fizjoterapię śródchorobową, fizjoterapię ozdrowieńczą oraz fizjoterapię prewencyjną wtórnie. Dlatego dla realizacji nowych celów fizjoterapii niezbędne dla fizjoterapeutów jest stałe podnoszenie wiedzy.

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Program postępowania rehabilitacyjnego po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego

Staw kolanowy jest największym stawem organizmu ludzkiego. Jego złożona budowa sprawia jednak, że jest narażony na różnego rodzaju urazy. Jednym z częściej występujących urazów stawu kolanowego jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), do którego z reguły dochodzi podczas uprawiania sportu (narciarstwo, snowboard, piłka nożna) przez ludzi młodych i aktywnych zawodowo.

KINEZYTERAPIA

Trening stabilizacyjny w systemie Gravity® u pacjentów po operacji fenestracji w odcinku lędźwiowym

Artykuł ukazuje zarys fizjoterapii po discektomii w odcinku lędźwiowym stosowanej w codziennej praktyce przychodni Fizjokoncept. Zestaw ćwiczeń został zbudowany na podstawie koncepcji strojenia nerwowomięśniowego z wykorzystaniem systemu Gravity. Program leczenia powstał w oparciu o techniki badania znane z terapii manualnej czy PNF Publikacja pokazuje główne cele treningu funkcjonalnego po operacji.

Program rehabilitacji chodu u pacjenta po urazie komunikacyjnym metodą PNF według standardów ICF

Chód jest dla człowieka czynnością podstawową, jednak w warunkach klinicznych jego obiektywna analiza sprawia znaczne trudności. Szczególnej wartości nabierają standardy wyznaczane przez ICF, które w połączeniu z koncepcją PNF pomagają w istotny sposób nie tylko dokonać trafnej diagnozy, ale także z powodzeniem obiektywnie zanalizować postępy przeprowadzanej u pacjenta terapii czynności lokomocji. Postępowanie fizjoterapeutyczne oparte na klasyfikacji ICF pozwala na skuteczne zdiagnozowanie problemu pacjenta na poziomie struktury i funkcji oraz wyznaczenie głównego celu terapii. Wykonane testy przed i po rehabilitacji umożliwiają dokonanie obiektywnej oceny jej postępów.

Kinesio Taping – nowe skuteczne narzędzie terapeutyczne w leczeniu blizn pooperacyjnych

Jednym z problemów rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego jest patologia rany pooperacyjnej. Popularną, nową metodą wspomagającą jest Kinesio Taping. Terapia uwzględnia zależności strukturalno-funkcjonalne układu ruchu, pozwalając ocenić stan pacjenta przed i po terapii. Pozytywne zmiany są trwałe i zapewniają pacjentowi komfort funkcjonalny. Celem pracy jest przedstawienie przypadku leczenia blizny pooperacyjnej poprzez aplikację taśmy elastycznej Kinesio Tex. Jest to narzędzie terapeutyczne tanie, ale bardzo skuteczne i pomocne w leczeniu i rehabilitacji pacjenta po endoprotezoplastyce stawu kolanowego.

Efektywny trening pacjenta z nadciśnieniem tętniczym – cz. I

Trening fizyczny jest zaliczany do jednej z form prewencji i niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Zarówno jednorazowy, jak i długotrwały wysiłek fizyczny połączony ze zmianą stylu życia powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, przyczyniając się do lepszej jego kontroli lub/i redukcji stosowanych leków. W niniejszej pracy przedstawiono sposoby programowania treningu fizycznego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

FIZYKOTERAPIA

Ogólnoustrojowe oddziaływanie ciepłem i zimnem jako element przygotowania zdrowotnego sportowców – cz. I

Celem pracy jest próba obiektywnego ukazania fizjologicznych skutków oddziaływania kontrolowanego ocieplania oraz ochładzania metodą ogólnoustrojową w oparciu o aktualne prace badawcze, jak również analiza możliwości ich praktycznych aplikacji u profesjonalnych zawodników.

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Podstawowe zasady i techniki profesjonalnego masażu w sporcie

Najczęściej wykorzystywanym i jednocześnie najbardziej uniwersalnym środkiem odnowy biologicznej jest masaż. Jest on określany jako zespół różnych zabiegów manualnych oddziałujących w sposób mechaniczny na czynny aparat ruchu, a także w postaci zmian odruchowych wpływający na układ krążenia, nerwowy i wewnątrzwydzielniczy. Podstawowe zasady i techniki jego stosowania w sporcie w dużej mierze są oparte na masażu klasycznym. Masaż sportowy stał się bardzo ważnym środkiem odnowy biologicznej, sprawdza się w przygotowaniu zawodnika do sezonu startowego, w działaniach przedstartowych i regenerujących siły po zawodach. Powinien być również stosowany w czasie roztrenowania.

Skuteczne zastosowanie masażu w wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Efektywność zajęć z aquaaerobiku a optymalny dobór przyborów do ćwiczeń

W artykule zostały wymienione dostępne na rynku przyrządy przydatne przy prowadzeniu zajęć aquaaerobiku, sposób ich zastosowania oraz przedstawione uwagi i praktyczne wskazówki autorów, wynikające z ich wieloletniego doświadczenia na tym polu.

Wspinaczka terapeutyczna jako ciekawa alternatywa ćwiczeń w fi zjoterapii

W poszukiwaniu ciekawych form zajęć z pacjentami terapeuci często czerpią inspiracje ze sportu. Joga, pilates czy zajęcia na basenie od dawna wspierają i urozmaicają prace z pacjentem. Poszukiwanie dalszych alternatyw, wyjście naprzeciw coraz większym wymaganiom powinny być również celem nowoczesnych fizjoterapii. Wspinaczka, która kojarzy się ze sportem ekstremalnym, stanowi dla pacjentów wyzwanie. Motywuje ich i zaciekawia, zachowując przy tym klasyczne komponenty ruchu. Głównymi zaletami wspinaczki terapeutycznej są: harmonizacja kokontrakcji mięśniowej, praca mobilizacji na stabilizacji, poprawa równowagi. W piśmiennictwie najwięcej autorów zwraca uwagę na poprawę parametrów u pacjentów z bólami kręgosłupa. Możliwość modyfikacji ćwiczeń i stopnia trudności na ściance terapeutycznej sprawia, że zajęcia mogą być prowadzone zarówno z osobami starszymi, młodzieżą, jak i z dziećmi.

DIAGNOSTYKA

Badanie sportowo-lekarskie – wstęp do kariery sportowej

Celem artykułu jest przybliżenie fizjoterapeutom i lekarzom specjalistom z zakresu rehabilitacji pojęć z zakresu podstaw medycyny sportowej, kwalifikacji do sportu oraz aktów prawnych obowiązujących w orzecznictwie sportowo-lekarskim. Artykuł zawiera terminy i cele medycyny sportowej oraz informacje na temat jej wpływu na organizm i zdolność do uprawiania sportu, zarówno rekreacyjnego jak i profesjonalnego. Kładzie także nacisk na konieczność procesów rehabilitacji i odnowy biologicznej.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Jak dobrze wybrać stół do masażu?

Najlepszą pozycją pacjenta podczas zabiegu masażu jest pozycja leżąca. W zależności od tego, jakie części ciała i w jakim celu będą masowane, może to być pozycja w leżeniu przodem, tyłem lub na boku. Do wygodnego ułożenia pacjenta niezbędny jest stół do masażu.

WYDARZENIA

Szósta edycja „Nowoczesnej diagnostyki i terapii fi zykalnej” za nami

Po raz szósty fizjoterapeuci i lekarze rehabilitacji z całego kraju spotkali się na organizowanej przez redakcję „Rehabilitacji w Praktyce” konferencji „Nowoczesna diagnostyka i terapia fizykalna”.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij