Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 5/2014
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 5/2014

Diagnostyka i terapia w pediatrii – temat numeru. W wydaniu: zastosowanie metody Tapingu Medycznego w leczeniu koślawości  kolan u dzieci, integracja sensoryczna, techniki masażu stymulujące linię środka u niemowląt. Polecamy: stosowanie fizjoterapii oddechowej w chorobach układu oddechowego, ocena rozwoju psychomotorycznego i usprawnianie dziecka przedwcześnie urodzonego oraz wybrane metody pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop/ Kalendarium

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Terapia wałkiem piankowym

W artykule opisano terapię z użyciem foam rollera – wałka piankowego, mało znanego na polskim rynku, będącego idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o kondycję, gdyż można go wykorzystywać nie tylko w siłowni, ale także w pracy czy w zaciszu domowym. Autorzy przedstawili ogólne założenia foam rollingu – sposób użycia foam rollera, zasady, którymi powinien się kierować jego użytkownik, by móc w pełni wykorzystać walory przyrządu, a także opisali błędy, jakie są popełniane podczas korzystania z wałka. Na końcu przedstawiono podstawowe ćwiczenia, które powinno sięwykonywać, aby poprawić kondycję organizmu.

Diagnostyka i terapia w pediatrii

Ocena ruchomości klatki piersiowej przed cyklem i po cyklu ćwiczeń oddechowych u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Zagadnienia związane z procesem oddychania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym są niezwykle istotne, bo mogą znacząco wpłynąć na ich rozwój i komfort życia codziennego.

Zastosowanie metody Tapingu Medycznego w leczeniu koślawości kolan u dzieci

Koślawość kolan to jedna z częściej stwierdzanych wad postawy u dzieci, przyczyniająca się do rozwoju np. skoliozy czy stopy koślawej. Postępowanie terapeutyczne polega na prowadzeniu ćwiczeń korekcyjnych: rozciągających i wzmacniających. W celu uzyskania lepszych efektów zastosować można metodę plastrowania medycznego (taping). Dzięki różnym aplikacjom istnieje możliwość wpływania na napięcie mięśniowe oraz na struktury więzadłowe i ułożenie powięzi.

Integracja sensoryczna – coraz bardziej popularną metodą terapeutyczną stosowaną przez fizjoterapeutów

Artykuł prezentuje podstawowe informacje dotyczące metody integracji sensorycznej. Wyjaśnia pojęcie integracji sensorycznej, przedstawia najczęściej występujące zaburzenia, opisuje, na czym polega diagnoza i terapia, oraz wskazuje jej odbiorców.

Komentarz ekspercki

O czym warto pamiętać w rehabilitacji dzieci

Wyniki rehabilitacji pediatrycznej wciąż nie są zadowalające. Choć wypracowano już sporo metod usprawniania dzieci z różnorodnymi dysfunkcjami, nadal poszukuje się nowych, jeszcze skuteczniejszych rozwiązań.

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Techniki masażu stymulujące linię środka u niemowląt

Artykuł prezentuje techniki masażu stymulujące u niemowląt receptory czucia powierzchownego i głębokiego zlokalizowane w osi długiej ciała. Dzięki takiemu masażowi w CUN (centralnym układzie nerwowym) torowane są drogi nerwowe angażujące pracę mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie postawy.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Cele i zasady stosowania fizjoterapii oddechowej w chorobach układu oddechowego

Rehabilitacja oddechowa stanowi nieodłączny element całościowego postępowania terapeutycznego w leczeniu chorób układu oddechowego. Łagodzi dolegliwości, zapobiega lub opóźnia rozwój niewydolności oddechowej, poprawia funkcjonalność, sprawność, kondycję fizyczną i jakość życia pacjenta. Celem pracy jest przedstawienie użytecznych informacji dotyczących znaczenia stosowania fizjoterapii oddechowej u pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Zastosowanie metody Kinesio Taping w usprawnianiu neuropatii obwodowej kończyny górnej wywołanej uciskiem mięśniowo-powięziowym

Neuropatia określana jest mianem stanu chorobowego, który dotyczy struktur nerwowych przekazujących impulsy nerwowe do różnych części organizmu. W przypadku gdy zaburzenie transmisji sygnału nerwowego dotyczy całego organizmu (z wyjątkiem ośrodkowego układu nerwowego), określamy je jako neuropatia obwodowa. Alternatywną metodą, którą można zastosować w fizjoterapii neuropatii obwodowej kończyny górnej wywołanej uciskiem mięśniowo-powięziowym, jest Kinesio Taping.

Urządzenia do biernej i czynnej pionizacji

Pionizacja jest metodą kinezyterapeutyczną polegającą na ustawieniu ciała pacjenta w pozycji stojącej za pomocą różnego typu urządzeń technicznych.

DIAGNOSTYKA

Ocena rozwoju psychomotorycznego i usprawnianie dziecka przedwcześnie urodzonego

Wcześniaki to grupa dzieci, u których kluczowe znaczenie ma prowadzenie terapii w sposób kompleksowy i interdyscyplinarny. Stosowanie diagnostyki oraz terapii, zgodnie z koncepcją neurorozwojową, zapobiega nawarstwianiu się nieprawidłowości wynikających z porodu przedwczesnego i czynników wpływających niekorzystnie na niedojrzałe układy i narządy noworodka.

PORADY, PRAWO, ZARZĄDZANIE

Wybrane metody pracy z osobami niepełnosprawnymi – usprawnianie dzieci – cz. I

W pracy przedstawiono metody aktywności ruchowej i poznawczej – jej znaczenie i rolę w rozwijaniu sprawności dzieci niepełnosprawnych. Ukazano zajęcia metodą Weroniki Sherborne. Opisane zostały także zajęcia w Sali Doświadczania Świata.

Zaburzenia chodu u dzieci

Chód u osób zdrowych polega na zamiennym podpieraniu przez dwie nogi poruszającego się ciała. Mózg młodego organizmu ma problemy ze sterowaniem i koordynacją takich ruchów, szczególnie w okresie nauki chodzenia i czasie przyspieszonego wzrostu.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij