Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 4/2014
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 4/2014

Tematyka numeru: rehabilitacja osób niepełnosprawnych. W wydaniu: program usprawniania mięśni po amputacjach, techniki energizacji mięśni w terapii przeciwprzykurczeniowej, zastosowanie masażu tkanek głębokich w rehabilitacji po amputacjach w obrębie kończyn. Polecamy: rehabilitacja i zaopatrzenie protetyczne przy amputacji kończyny górnej, fizjoterapia u dzieci po operacjach wrodzonych wad serca - opis przypadku.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

COVER STORY

Dążąc do samodzielności i samowystarczalności

O korzyściach sprawnego zaopatrzenia pacjenta po amputacji rozmawiamy z lek. med. Andrzejem Nabzdykiem, ortopeda traumatologiem.

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Program usprawniania mięśni po amputacjach

Kompleksowy program wzmacniania mięśni u pacjentów po amputacji kończyn koncentruje się na przywracaniu siły mięśni i zakresu ruchu poprzez pozycje ułożeniowe, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz reedukacje chodu.

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych

Wykorzystanie koncepcji PNF po amputacjach kończyn dolnych

Początkowo PNF sprowadzał się do ćwiczeń wzorców kończyn górnych i dolnych w pozycji leżenia tyłem, z zastosowaniem bardzo dużych oporów. W miarę nabywania doświadczenia zdano sobie sprawę, ze metoda PNF jest skuteczna w pracy z pacjentami z różnymi stanami chorobowymi.

Rehabilitacja i zaopatrzenie protetyczne przy amputacji kończyny górnej

Prawidłowe zaopatrzenie pacjenta w protezę jest jedynie połową sukcesu, bowiem bez rehabilitacji umożliwiającej integracje pacjenta z urządzeniem może dojść do odrzucenia przez użytkownika zastosowanego zaopatrzenia. Najlepszy efekt przynosi połączenie działań z zakresu protetyki technicznej z prawidłowym usprawnieniem pacjenta (lepsze wyniki zaopatrzenia protetycznego).

Techniki energizacji mięśni w terapii przeciwprzykurczeniowej

Istnieje wiele sposobów, którymi można uchronić pacjenta przed pojawieniem się przykurczy. Jedną z bardzo efektywnych metod pracy są techniki energizacji mięśni.

Goalball – alternatywna forma rehabilitacji i fizjoterapii osób niewidomych i niedowidzących

Rehabilitacja osób słabowidzących i niewidomych to głównie poprawa orientacji wprzestrzeni, co umożliwia przywrócenie samoobsługi oraz samodzielnej lokomocji. Ciekawa forma pomocy jest goalball, który doskonali umiejętności motoryczne, koordynacyjne, odnalezienia się w sytuacji oraz wspomaga współżycie w środowisku.

Elektroterapia w rehabilitacji pacjentów po całkowitej endoprotezoplastyce stawów kolanowych lub biodrowych

Zmniejszenie powikłań pooperacyjnych i bólu oraz możliwie szybka rehabilitacja pacjenta po całkowitej endoprotezoplastyce stawu stanowią podstawę szybkiego powrotu do życia codziennego. W pracy dokonano przeglądu prądów terapeutycznych stosowanych w fizykoterapii u osób po alloplastyce dużych stawów kończyn dolnych.

Komentarz ekspercki

Aktywność sportowa jako istotny element procesu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Żyjemy w czasach, w których coraz szybsze tempo życia, skażenie środowiska naturalnego, dynamiczny rozwój urbanizacji, przemysłu, sfery komunikacyjnej niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Zastosowanie masażu tkanek głębokich w rehabilitacji po amputacjach w obęebie kończyn

Artykuł przedstawia możliwości zastosowania masażu tkanek głębokich w procesie rehabilitacji chorych po amputacjach w obrębie kończyn.

DIAGNOSTYKA

Duometr – nowe możliwości pomiarów położenia i ruchomości obręczy biodrowej

Obręcz biodrowa stanowi integralny element wysoko zorganizowanej struktury kinematycznej – kompleksu ledzwiowo-miedniczno--biodrowego. Pełni ona ważna funkcje w statycznej i dynamicznej czynności narządu ruchu.

REHABILITACJA W PEDIATRII

Fizjoterapia u dzieci po operacjach wrodzonych wad serca – opis przypadku

Celem pracy było przedstawienie problematyki dotyczącej zabiegów rehabilitacyjnych stosowanych po operacjach kardiochirurgicznych wad serca, mających na celu poprawę stanu pacjentów, a także zmniejszenie niekorzystnych objawów wynikających z choroby.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Przegląd metod fizykoterapeutycznych stosowanych w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła, postępująca choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym.Jest wiele czynników predysponujących do jej wystąpienia, jednak przyczyna nie jest dokładnie poznana.

Zastosowanie Kinesio Tapingu w leczeniu dolegliwości bólowych stopy – studium przypadku

Artykuł przedstawia opis przypadku kobiety, u której kilkanaście lat temu pojawiły się pierwsze oznaki deformacji palucha, a brak leczenia spowodował kolejną deformacje w postaci zmiany zwyrodnieniowej okolic guza piętowego kości piętowej.

CRET – Pojemnościowo-Rezystancyjny Transfer Elektryczny – nowa forma terapii

CRET to unikalna, opatentowana technologia i metoda terapii, w której poprzez elektrody pojemnościową lub rezystancyjną przekazywana jest do tkanek energia cieplna i energia elektryczna.

Znaczenie kliniczne rzetelności pomiarowej narzędzi diagnostycznych stosowanych do oceny postawy ciała

Zastosowanie w diagnostyce postawy ciała urządzeń obarczonych dużym błędem pomiarowym powoduje postawienie błędnej diagnozy, a tym samym dyskwalifikuje ich kliniczna użyteczność.

PORADY, PRAWO, ZARZĄDZANIE

Dostepność wózków inwalidzkich w Polsce

Wózek inwalidzki jest urządzeniem umożliwiającym przemieszczanie się oraz stabilizacje ciała w pozycji siedzącej osobom z dysfunkcjami chodu.

KALENDARIUM

Kalendarium


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij