Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 2/2014
Rehabilitacja w praktyce wydanie nr 2/2014

Rehabilitacja geriatryczna, której głównym celem jest przywrócenie i utrzymanie sprawności osób w podeszłym wieku jest tematem wydania. W numerze: rehabilitacja w zaburzeniach erekcji, leczenie odleżyn i ran przewlekłych, zespół stopy cukrzycowej oraz przegląd metod fizykoterapeutycznych w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Polecamy: Medical Fitness, zasady wykonywania masażu u osób starszych oraz dobór wózków wannowo-prysznicowych.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

WYDARZENIA

Jubileuszowe targi

Wdniach 10-12lutego 2014 r.odbyła się 25. edycja Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED.

VADEMECUM FIZJOTERAPEUTY

Zastosowanie ćwiczen koordynacyjno-równoważnych w chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego. Dochodzi w niej do zmniejszenia wydzielania dopaminy przez istotę czarną znajdującą się w układzie pozapiramidowym. Podstawowe objawy, jakie obserwuje się u pacjentów, to: drżenie spoczynkowe, wzmożone napięcie mięśniowe o typie sztywności i spowolnienie ruchowe. Ich następstwem są postępujące trudności z chodzeniem, upośledzenie koordynacji ruchowej oraz zaburzenia utrzymania postawy ciała irównowagi. Kompleksowa rehabilitacja osób zchoroba Parkinsona polega w pierwszej kolejności na zastosowaniu reedukacji chodu i ćwiczeń koordynacyjno-równoważnych. Należy prowadzić naukę wstawania z krzesła i zwrócić uwagę na współruchy kończyn górnych podczas chodzenia.

PORADY, PRAWO, ZARZĄDZANIE

Rola i znaczenie  fizjoterapeuty w domu opieki

Niniejszy artykuł w sposób maksymalnie uproszczony przedstawia problematykę zmian zachodzących w sferze fizycznej i psychospołecznej osoby starszej oraz role i podstawowe narzędzia pracy fizjoterapeuty zajmującego się osobami starszymi w domu opieki.

KINEZYTERAPIA

Problem upadków u osób starszych

Wpracy przedstawiono najczęstsze przyczyny upadków. Wymieniono też testy diagnostyczne służące do wyselekcjonowania pacjentów z podwyższonym ryzykiem upadku. Następnie opisano zasady postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z tym problemem.

Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji

Zaburzenia erekcji (ED)są wśród mężczyzn głównym zaburzeniem podniecenia seksualnego. Dotyczą starszych i dojrzałych mężczyzn, wpływając na jakość ich życia oraz relacje partnerskie. Główna przyczyna są zaburzenia naczyniowe w przebiegu rożnych chorób.

Wpływ edukacji z użyciem metody biofeedback-EMG na poprawę funkcji trzymania moczu u pacjentów po prostatektomii radykalnej

Prostatektomia radykalna jest uznana metoda leczenia chorych na raka gruczołu krokowego. Częstym powikłaniem takiego leczenia jest nietrzymanie moczu. Celem pracy jest ocena wpływu ćwiczeń mięśni i dna miednicy, kontrolowanych techniką biofeedback-EMG, na poprawę kontynencji.

Czym dzisiaj jest Medical Fitness?

Medical Fitness jest ideą leczniczego wykorzystywania zajęć fitness. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio wyszkolonych trenerów. Pozwalaja na powrót do pełnej sprawności poprzebytych kontuzjach, jak również skutecznie zapobiegają powstawaniu nowych, spełniając profilaktyczne załozenia Medical Fitness.

Kinesio Taping – przykładowe aplikacje u pacjentów z paluchem koślawym w fazie wczesnej

Paluch koślawy to schorzenie, w którym dochodzi dodeformacji w obrębie stawu sródstopno-paliczkowego palucha. Zmiany te wpływają na biomechanikę stopy oraz stawy położone powyżej. W celu opóźnienia postępu choroby zastosowanie metody Kinesio Taping wraz zinnymi zabiegami możne wspomagać leczenie zachowawcze. Wykorzystywane taśmy Kinesio mogą pozostawać napacjencie nawet dwa dni, wykazując swoje działanie przez 24godziny.

FIZYKOTERAPIA

Leczenie odleżyn i ran przewlekłych za pomocą elektrostymulacji wysokonapięciowej. Opis przypadków

W pracy przedstawiono dwa przypadki szybkiego gojenia się przewlekłych ubytków tkanek miękkich pod wpływem elektrostymulacji wysokonapięciowej. W pierwszym opisano leczenie przewlekłej rany powstałej powyłuszczeniu stawu biodrowego. Rana o początkowej wielkości 37,17cm2 wwyniku elektrostymulacji została zagojona o76,90% wstosunku dostanu sprzed leczenia. Wdrugim przypadku przedstawiono efekty leczenia przewlekłej odleżyny IIstopnia o wielkości 10,07cm2, która wwyniku dwutygodniowej elektrostymulacji wygoiła się całkowicie.

Wykorzystanie jednopołówkowych pradów zmiennych w leczeniu odleżyn. Wyniki przeglądu badań klinicznych

W pracy przedstawiono wyniki krytycznego przeglądu badan klinicznych, w których oceniano wpływ jednopołówkowych prądów zmiennych na leczenie odleżyn. Do przeglądu włączono dziewięć prac klinicznych publikowanych w latach 1988-2013 w czasopismach polskich i zagranicznych. W pięciu badaniach autorzy stosowali elektrostymulację wysokonapięciową, za pomocą której leczyli w sumie 147 odleżyn u 139 chorych. Wczterech kolejnych badaniach oceniano skuteczność elektrostymulacji niskonapięciowych, którymi leczono wsumie 158 odleżyn u 132 osób. Elektrostymulacje prowadzone były w leczeniu odleżyn II, III i IV stopnia u chorych po urazach rdzenia kręgowego, po urazach kończyn oraz u pacjentów geriatrycznych. W większości przypadków wyniki pochodzą z randomizowanych badan kontrolnych. U chorych zarówno w grupach eksperymentalnych, jak i kontrolnych prowadzono profilaktykę przeciwodleżynową i leczenie standardowe. Dodatkowo w grupach eksperymentalnych stosowano elektrostymulacje. W niektórych grupach kontrolnych wprowadzano elektrostymulacje wpostaci zabiegu symulowanego.

Przegląd metod  fizykoterapeutycznych w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zespołem zmian patologicznych powstających w wyniku skojarzonego procesu niszczenia chrząstek stawowych oraz zmian wwarstwie podchrzęstnej kości. Zmiany teprowadza douszkodzenia anatomicznej struktury stawu, upośledzenia jego funkcji oraz dolegliwości bólowych. Łagodzenie objawów choroby, zwłaszcza bólu, umożliwiają metody fizykalne: elektroterapia, termoterapia, laseroterapia oraz magnetoterapia, które staraliśmy się przedstawić wponiższym artykule.

MASAŻ I ODNOWA BIOLOGICZNA

Podstawowe zasady wykonywania masażu u osób starszych

W pracy omówiono podstawowe zasady wykonywania masażu uosób starszych. Przedstawiono warunki obowiązujące podczas wykonywania masażu, wskazania i przeciwwskazania oraz zaprezentowano przykładowe techniki masażu grzbietu przydatne w praktyce fizjoterapeutycznej.

DIAGNOSTYKA

Zespół stopy cukrzycowej – diagnostyka w podologii

Najczęstszymi przyczynami hospitalizacji pacjentów zzespołem stopy cukrzycowej są: owrzodzenia, destrukcje tkanek głębokich w połączeniu ze zmianami zwyrodnieniowymi nerwów, które prowadzą do zaników mięśni i deformacji stóp, a wkonsekwencji do powstania trudno gojących się ran. Wobec tego rutynowa, zindywidualizowana opieka pedologiczna zapewnia pacjentom bezpieczeństwo pod względem rozwoju powikłań, zaś zaprojektowane przy pomocy współczesnych technologii oraz precyzyjnie dostosowanych materiałów wkładki indywidualne, a także pielęgnacja podologiczną gwarantują prawidłowy stan anatomiczno-czynnościowy pacjenta.

GABINET FIZJOTERAPEUTY

Dobór wózków wannowo-prysznicowych dla osób niepełnosprawnych

Wózki transportowe, ze względu na pozycje, w jakiej przewożona jest osoba niepełnosprawna, dzielą się na fotele prysznicowe oraz wózki transportowo-wannowe.

KALENDARIUM

Kalendarium kursów i konferencji dla fizjoterapeutów


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij