Dysfunkcje kręgosłupa to temat główny tego wydania. W numerze m.in.: Przepona w praktyce fizjoterapeuty,Wpływ terapii TENS na objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka, Wpływ masażu na rozwój niemowlęcia. Szczególnie polecamy artykuł Trening stabilizacji głębokiej kręgosłupa.
Przepona to główny mięsień wdechowy. Liczne połączenia przepony i wpływ, jaki wywiera na inne struktury, wymagają jednak uwzględnienia jej nie tylko w terapii pacjentów z problemami układu oddechowego.
Ból głowy (łac. cephalgia) to niespecyficzny, subiektywny objaw charakteryzujący się występowaniem bólu zlokalizowanego w obrębie głowy, odczuwany zarówno na powierzchni skóry, twarzy, w okolicy oczodołowoskroniowej, jak i głęboko we wnętrzu czaszki.
Terapeuci, którzy praktykują metody DNS, PRI, FMS i Kinetic Control, wiedzą, że w terapii największe znaczenie ma stabilizacja – tzw. core stability. W metodach tych nie podkreśla się jednak nadrzędnej funkcji przepony w aspekcie oddychania.
Ostre dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowokrzyżowego dotyczą 60-80% populacji krajów rozwiniętych, natomiast 20-30% to dolegliwości o charakterze przewlekłym. Wpływ na ich duży wzrost mają przede wszystkim: uwarunkowania cywilizacyjne, rozwój motoryzacji oraz siedzący tryb życia.
Ćwiczenia stabilizacji głębokiej mają biomechaniczne podstawy do leczenia przewlekłych niespecyficznych bólów kręgosłupa. Niestabilność kręgosłupa powodowana jest głównie zmęczeniem systemu stabilizacyjnego, na który składają się: podsystem bierny, aktywny i kontroli nerwowej.
Spośród wszystkich dolegliwości, z jakimi pacjent zgłasza się do lekarza, do najczęstszych należą zespoły bólowe kręgosłupa.
Zespół cieśni kanału nadgarstka (ZCKN) to jedna z najczęściej występujących neuropatii obwodowych kończyny górnej, która spowodowana jest zwiększeniem ciśnienia w kanale nadgarstka lub zmniejszeniem jego objętości, prowadząc do ucisku i zaburzeń ukrwienia nerwu pośrodkowego.
Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, którego kąt wynosi powyżej 10 stopni wg Cobba.
Spastyczność jest definiowana przez Lance’a jako wzrost napięcia poprzez nadmierny odruch na rozciąganie. Obecnie uznaje się, że niedowład połowiczy po udarze mózgu może wystąpić ze spastycznością między 3. a 12. miesiącem, w zakresie 19-42,6%. Na zmniejszenie spastyczności wpływają czynniki: biomechaniczne (kinezyterapia), fizyczne (fizykoterapia) oraz chemiczne (farmakoterapia). Dodatkowo zastosowanie znalazło zaopatrzenie ortopedyczne oraz neurochirurgiczne. Dzisiejsza fizjoterapia sugeruje staranną, ciągłą ocenę stanu pacjenta w celu ustalenia przyczyny niepełnosprawności, zanim zostanie podjęta decyzja o odpowiedniej metodzie terapeutycznej.
Artykuł przedstawia pojęcie poczucia koherencji Aarona Antonovskiego oraz jego składowe, jakimi są: poczucie zrozumiałości, zaradności i sensowności. W pierwszej części artykułu omówiono definicje i składowe poczucia koherencji. W drugiej ukazano poczucie koherencji – jako mediator pomiędzy stanem fizycznym a subiektywną oceną zdrowia przez chorego. W trzeciej części artykułu postuluje się praktyczne sposoby wykorzystania wiedzy o poczuciu koherencji w praktyce rehabilitacji, którymi mogą być rozpoznawanie poziomu poczucia koherencji u pacjenta i dostosowywanie do tego poziomu przebiegu rehabilitacji oraz podejmowanie przez fizjoterapeutę działań mających na celu zwiększanie u pacjenta poczucia zrozumiałości i sensowności przebiegu rehabilitacji.
Wózek inwalidzki nie jest wynalazkiem nowym. Jego rozwój konstrukcyjny przebiegał w kilku etapach. Początkowo był wyrobem rzadkim, dostępnym tylko dla nielicznych osób majętnych.
Redukcja zaburzeń ADHD u dzieci jest tematem, który wielokrotnie był podejmowany podczas dyskusji w kręgach medycznych. Okazuje się, że do osiągnięcia wymiernych i długotrwałych efektów świetnie nadaje się joga.
Dotyk uspokaja niemowlęta oraz przyspiesza i poprawia u nich szereg procesów fizjologicznych. Na początku sesje masażu powinny być krótkie, tak, by niemowlę miało czas na akceptację dotyku, wzroku i głosu osoby wykonującej masaż. W artykule opisano przykładowy masaż, jaki można wykonywać u niemowląt. Za każdym razem po zakończonym masażu pacjent był wyraźnie spokojniejszy, rozluźniony. Chętniej zasypiał. Rzadziej zdarzały się ataki kolki. Przestały pojawiać się problemy z wypróżnianiem.
W leczeniu tendinopatii Achillesa bardzo istotną rolę odgrywa znajomość i umiejętność wykorzystania różnego rodzaju narzędzi z zakresu kinezyterapii, terapii manualnej i fizykoterapii. Jednakże trening ekscentryczny mięśnia trójgłowego łydki wydaje się najskuteczniejszą formą terapii.
Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800-1000 żywych urodzeń. W Polsce żyje ok. 60 tys. chorych.
Obserwowany w ostatnim czasie dynamiczny rozwój dziedziny fizjoterapii prowadzi nie tylko do wprowadzenia nowoczesnych środków i metod usprawniania, ale także do powstania nowych form przekazu, w tym niestosowanego dotychczas słownictwa. Prezentowany poniżej słownik przybliża Czytelnikowi słownictwo używane najczęściej w metodach fizjoterapeutycznych, nie wskazując jednak na zasadność i trafność jego stosowania.
Pomoc humanitarna to głównie ratowanie i ochrona życia ludzi w czasie klęsk i katastrof spowodowanych warunkami naturalnymi lub wywołanych działalnością człowieka.